Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

‚Hrobaři prosperity, jako nacisté.‘ Britští politici vábí nerozhodnuté voliče

Evropa

  15:51
LONDÝN - Na nerozhodnuté voliče se ve středu zaměřují představitelé obou stran v kampani před čtvrtečním referendem o setrvání Británie v Evropské unii, které podle všech průzkumů nemá favorita. V poslední den kampaň vrcholí hektickým finišem, během něhož se politici objevují před kamerami i mezi voliči na ulicích a na tržištích.

Bývalý starosta Londýna Boris Johnson je hlasitým stoupencem odchodu Británie z EU. foto: ČTK

„Je to velmi těsné, nikdo neví, co se stane,“ uvedl premiér David Cameron v rozhovoru s listem Financial Times.

„Udělejte, prosím, v těchto posledních hodinách vše pro to, aby lidé zítra šli volit,“ řekl pak ve středu při společném vystoupení se svým předchůdcem v premiérském křesle, konzervativcem Johnem Majorem a čelnou představitelkou opozičních labouristů Harriet Harmanovou. Při stejném vystoupení obvinil Major své spolustraníky a předáky kampaně Leave (odejít z EU) bývalého londýnského starostu Borise Johnsona a ministra spravedlnosti Michaela Govea, že jsou „hrobaři prosperity“.

K tématu:

Boris Johnson létá po Británii v helikoptéře a nerozhodnutým voličům vzkázal, aby volili brexit. „Lidem, kteří se rozhodují, říkám, že nejbezpečnější volbou je Leave,“ prohlásil.

„Pokud zítra nebudeme volit pro odchod, zůstaneme zavření na zadním sedadle auta, které jede nejistým směrem a upřímně řečeno na místo, kde nechceme být, a řízeném zřejmě řidičem, který nemluví nejlepší angličtinou,“ řekl.

Šéf protiunijní Strany nezávislosti Spojeného království UKIP Nigel Farage tradičně hrál na nacionalistickou strunu. „V EU mají hymnu, budují armádu, mají vlastní policii a samozřejmě mají vlajku,“ řekl. „A lidé, kteří budou zítra volit, se musí rozhodnout - která je jejich vlajka? A já chci žít s britským pasem a pod britskou vlajkou,“ prohlásil.

‚Jako nacisté‘

Ani poslední den kampaně se neobešel bez kontroverze. Michael Gove v rozhovoru, který ve středu zveřejnil list The Daily Telegraph, přirovnal ekonomické experty varující před negativními důsledky brexitu k nacistickým propagandistům, kteří ve 30. letech použili 100 německých vědců, aby tvrdili, že se Albert Einstein mýlí.

Johnson ve středečním rozhlasovém rozhovoru nejdřív nechtěl na tuto záležitost reagovat, ale pak řekl, že Gove má pravdu a že Mezinárodní měnový fond (MMF) nepředpověděl finanční krizi v roce 2008. Naopak Cameron dnes Govea kritizoval. „Když kampaň Leave přirovnává nezávislé odborníky a ekonomy k sympatizantům nacistů, tak myslím, že to přehnali,“ řekl Cameron rozhlasu LBC.

Před ekonomickými důsledky brexitu varovaly velké mezinárodní instituce jako právě MMF i řada ekonomů a byznysmenů. Naposledy téměř 1300 vedoucích představitelů firem, včetně ředitelů 51 podniků zařazených do hlavního indexu londýnské burzy FTSE 100, se vyslovilo v otevřeném dopise proti brexitu.

Klíčová mládež

Podle expertů i médií budou pro výsledek klíčoví nejen nerozhodnutí voliči, ale také účast. Čím více mladých, kteří vesměs podporují členství v EU, přijde k volbám, tím by měla být větší šance Remain (setrvat v unii).

Vše o brexitu:

Ilustrační snímek

Podle The Daily Telegraph by účast mohlo ovlivnit i počasí, když meteorologové na zítřek slibují bouřky. Podle kampaně Leave by to mohla být výhoda pro ni, protože její stoupenci jsou více odhodlanější odejít. Volební expert John Curtice ale listu řekl, že „podle všech poznatků nemá počasí vliv na počet voličů“.

Podle sázek sázkové kanceláře Betfair je pravděpodobnost setrvání Británe v EU 76 procent. Další sázková kancelář William Hill uvedla, že na výsledek referenda bylo vsazeno 20 milionů liber, z toho dvě třetiny na Remain (Zůstat).

K řadě ekonomů, politiků, sportovců, umělců a dalších celebrit podporujících setrvání Británie v EU se dnes připojila i irská rocková skupina U2. Na své facebookové stránce rockeři uvedli „Neodcházejte, chyběli byste nám.“

Autor: