Až po chvíli vědkyni došlo, že jde o mikroskopická vlákna umělé hmoty. Tak popsala Woodallová časopisu Newsweek, proč se před časem přidala k výzkumnému týmu univerzity v Plymouthu. Mezinárodní vědecká skupina, kterou vede Richard Thompson a která spolupracuje s ekologickou organizací 5Gyres, v uplynulých týdnech zveřejnila poměrně znepokojující studii.
Fakt, že se v mořích a oceánech objevují odpadky a mnohdy tvoří celé „plastové ostrovy“, už asi nikoho nepřekvapí. Studie ale uvádí, že tato viditelná smetiště jsou jen zlomkem toho, co se skrývá na dnech oceánů, a také vysvětluje, kam ohromné kusy plastů mizí.
Kam mizí plast z hladiny
Podle vědeckého dokumentu, který zveřejnil magazín Royal Society Open Science, výzkumníci odhadují, že ve slaných vodách pluje na pět miliard kusů z umělé hmoty všech možných velikostí.
Vědci také propočítali, že plastu rozdrobeného na tenoučká mikrovlákna může na dnech moří být na 270 tisíc tun. „Je toho ale mnohem víc, než jen na dně moří,“ zdůraznil Thomspon pro Newsweek a dodal, že je zatím takřka nemožné přesně spočítat, kolik plastu zaplavuje oceány.
„Studie osvětluje to, co bychom mohli nazvat záhadou plastových moří. To, jak se občas objeví obrázky ostrovů z plastových odpadků na mořské hladině. Něco na tom nesedí. Člověk se ptá, kam tohle všechno zmizí,“ přiblížila listu El País Anna Sánchezová Vidalová, další z badatelek mezinárodního týmu.
Čtyři miliardy vláken
„Velké množství umělé hmoty, o níž se nevědělo, kde je, se v moři rozpadlo na mikroskopická vlákna, která se shromažďují na dně moří od Antarktidy po Arktidu, tedy i ve vzdálených místech od dosahu člověka,“ dodala vědkyně z barcelonské univerzity.
Z výsledků podmořského bádání vyplývá, že na každém kilometru čtverečním mořského dna lze narazit na zhruba čtyři miliardy vláken z umělé hmoty, nejčastěji umělého hedvábí (56,9 procenta), dále polyesteru a polyamidů.
Mořské odpady a především plasty jsou pro životní prostředí velkou ranou a ohrožují mořský ekosystém. „Nicméně dosud se přesně neví, jaké mohou mít mikrovlákna plastů důsledky pro pomořské hlubiny,“ připustila Lucy Woodallová z londýnského přírodovědeckého muzea. Příznivé však podle ní docela jistě ne.