Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrozba pro planetu. Na dně oceánů se usazují miliardy mikrovláken z plastů

Moře znečištěné plasty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moře znečištěné plasty. | foto: Reuters

PLYMOUTH Když britská mořská bioložka Lucy Woodallová zkoumala titěrné organismy žijící v hlubinách oceánů, dostala se i k sedimentům z velmi hlubokých proláklin v jihozápadní části Indického oceánu. A tehdy v mikroskopu narazila na zvláštní červená a modrá vlákna, která nebyla přírodního původu.

Až po chvíli vědkyni došlo, že jde o mikroskopická vlákna umělé hmoty. Tak popsala Woodallová časopisu Newsweek, proč se před časem přidala k výzkumnému týmu univerzity v Plymouthu. Mezinárodní vědecká skupina, kterou vede Richard Thompson a která spolupracuje s ekologickou organizací 5Gyres, v uplynulých týdnech zveřejnila poměrně znepokojující studii.

Fakt, že se v mořích a oceánech objevují odpadky a mnohdy tvoří celé „plastové ostrovy“, už asi nikoho nepřekvapí. Studie ale uvádí, že tato viditelná smetiště jsou jen zlomkem toho, co se skrývá na dnech oceánů, a také vysvětluje, kam ohromné kusy plastů mizí. 

Kam mizí plast z hladiny

Podle vědeckého dokumentu, který zveřejnil magazín Royal Society Open Science, výzkumníci odhadují, že ve slaných vodách pluje na pět miliard kusů z umělé hmoty všech možných velikostí.

Vědci také propočítali, že plastu rozdrobeného na tenoučká mikrovlákna může na dnech moří být na 270 tisíc tun. „Je toho ale mnohem víc, než jen na dně moří,“ zdůraznil Thomspon pro Newsweek a dodal, že je zatím takřka nemožné přesně spočítat, kolik plastu zaplavuje oceány. 

„Studie osvětluje to, co bychom mohli nazvat záhadou plastových moří. To, jak se občas objeví obrázky ostrovů z plastových odpadků na mořské hladině. Něco na tom nesedí. Člověk se ptá, kam tohle všechno zmizí,“ přiblížila listu El País Anna Sánchezová Vidalová, další z badatelek mezinárodního týmu. 

Čtyři miliardy vláken

„Velké množství umělé hmoty, o níž se nevědělo, kde je, se v moři rozpadlo na mikroskopická vlákna, která se shromažďují na dně moří od Antarktidy po Arktidu, tedy i ve vzdálených místech od dosahu člověka,“ dodala vědkyně z barcelonské univerzity. 

Z výsledků podmořského bádání vyplývá, že na každém kilometru čtverečním mořského dna lze narazit na zhruba čtyři miliardy vláken z umělé hmoty, nejčastěji umělého hedvábí (56,9 procenta), dále polyesteru a polyamidů.

Mořské odpady a především plasty jsou pro životní prostředí velkou ranou a ohrožují mořský ekosystém. „Nicméně dosud se přesně neví, jaké mohou mít mikrovlákna plastů důsledky pro pomořské hlubiny,“ připustila Lucy Woodallová z londýnského přírodovědeckého muzea. Příznivé však podle ní docela jistě ne.

Leona Šlajchrtová

Autor

Leona Šlajchrtováleona.slajchrtova@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...