Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Hurikán Irma zeslábl. Zpustošený ostrov Svatý Martin hlásí případy rabování

Svět

  11:19aktualizováno  14:22
MIAMI - Hurikán Irma, který za sebou v Karibiku zanechal zdevastované ostrovy a nejméně 14 mrtvých, v pátek zeslábl na druhou nejsilnější kategorii. Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC), které živel nadále označuje za mimořádně nebezpečný.

Obyvatelé Dominikánské republiky si prohlíží škody napáchané hurikánem Irma. foto: Reuters

Vítr, který cyklonu doprovází, dosahuje až 250 kilometrů v hodině.

Irma se v 11:00 SELČ nacházela 90 kilometrů severozápadně od bahamského ostrova Great Inagua a mířila severozápadním směrem rychlostí 26 kilometrů v hodině.

NHC uvedlo, že i když Irma zeslábla z páté na čtvrtou kategorii síly hurikánů, stále znamená mimořádně vážnou hrozbu. Riziko představuje nejen síla větru, ale také zvýšená hladina moře.

Obchod ve floridském Hollywoodu se zabarikádoval před přicházejícím hurikánem,...
Místní záchranáři prohledávají ulice ostrova Fajardo v Portoriku, aby pomohli...

Například na ostrovech Turks a Caicos či na jihovýchodě a v centrální části souostroví Bahamy by mohlo vzedmuté moře dosáhnout až šesti metrů nad běžnou hladinu.

Svatý Martin hlásí případy rabování

Karibský ostrov Svatý Martin, který zpustošil hurikán Irma, hlásí případy rabování. Francouzská ministryně pro zámořská území Annick Girardinová v pátek v televizi BFM hovořila o drancování, kdy lidé kradou televizory, ale i vodu a potraviny. Situaci na ostrově, o který se dělí Francie s Nizozemskem, označil kvůli rabování za vážnou i nizozemský premiér Mark Rutte.

„Jak mohou lidé zneužívat neštěstí druhých?“ ptala se rozhořčená Girardinová. Dodala, že pro policii je nyní klíčové, aby na ostrově obnovila pořádek. Televize CNN s odvoláním na místní úřady uvedla, že na opětovném zavádění práva se podílí i nizozemská armáda.

Na nizozemské části ostrova bylo mezitím zprovozněno letiště, které je ale zatím vyhrazeno jen pro vojenské účely.

Na ostrově Svatý Martin si Irma vyžádala několik mrtvých a desítky zraněných. Francouzská vláda ve společné bilanci s ostrovem Svatý Bartoloměj ohlásila nejméně devět mrtvých a sedm pohřešovaných, o jednom mrtvém informovala i nizozemská část Svatého Martina.

Autor: