Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Laura v Louisianě si vyžádal čtyři oběti na životech. Všechna úmrtí prý způsobily padající stromy

Houston Přes americký stát Louisiana se ve čtvrtek přehnal silný hurikán Laura, který za sebou zanechal záplavy, výpadky proudu a poničené domy. Místní guvernér John Bel Edwards odpoledne oznámil, že živel si kromě "obrovského množství škod" vyžádal i čtyři oběti na životech.

Všechna úmrtí údajně způsobily padající stromy. Laura po přesunu nad pevninu slábla, na sever Louisiany podle meteorologů dorazila nikoli jako hurikán, ale jako méně nebezpečná tropická bouře. I v sousedním Arkansasu ale může způsobit záplavy. 

Oko hurikánu zasáhlo pevninu u obce Cameron krátce po půlnoci místního času (07:00 SELČ). Laura byla v tu chvíli klasifikována jako hurikán čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně. Jihovýchodní část Louisiany ve čtvrtek bičoval vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a prudký déšť. Moře se kvůli bouři vylilo na pevninu, přičemž se podle agentury AP čekalo, že záplavová vlna bude zasahovat i desítky kilometrů do vnitrozemí.

Značné materiální škody jsou hlášené z města Lake Charles, které leží asi 50 kilometrů od moře a kde žije na 80 000 lidí. Vítr tam v noci rozbíjel okna a odnášel střechy. Videa na sociálních sítích ukazovala i spadlé dopravní značky nebo kusy plotů a budov rozeseté v ulicích.

Ve městě Westlake, které od Lake Charles dělí pouze koryto řeky Calcasieu River, následně začala hořet chemická továrna, informovala agentura Reuters. Fotografie z místa ukazovaly vysoký oblak hustého kouře, zatímco policie oznámila, že začala vyšetřovat únik chloru. Místním obyvatelům byla podle CNN na mobily rozeslána upozornění, aby se ukryli v domech a zavřeli okna i dveře.

800 tisíc odběratelů bez proudu

Hurikán ve čtvrtek postupoval podél hranice mezi Louisianou a Texasem, a v obou státech narušoval dodávky elektřiny. CNN s odvoláním na web poweroutage.us informuje o více než 800 000 odběratelích bez proudu, přičemž většina výpadků je registrována v Louisianě.

„Je to jedna z nejsilnějších bouří, jaká zasáhla daný úsek pobřeží,“ řekl David Roth z americké Národní meteorologické služby (NWS). Guvernéři postižených států nicméně ve čtvrtek vyjadřovali názor, že pobřežní záplavy jsou nakonec slabší, než jaké se očekávaly. Edwards později řekl, že Laura nepřinesla „absolutní, katastrofální škody, jaké jsme považovali za pravděpodobné“, zároveň varoval, že nebezpečí „zdaleka nepominulo“.

Úřady v předchozích dnech nařídily evakuaci asi 580 000 lidí z pobřežních oblastí, na které se Laura hnala, přinejmenším několik desítek osob ale výzev neuposlechlo. Některé z nich ráno podle místních činitelů začaly volat o pomoc. Lidé v oblasti přitom zkušenosti s ničivými živly mají. V roce 2005 region postihl hurikán Rita.

Hurikán Laura zasáhl sever Lousiany.
Trung Nguyen zakrývá obchod před přicházejícím hurikánem.

V souvislosti s Laurou po čtvrtku vláda Louisiany evidovala nejméně čtyři úmrtí, zatímco Texas žádnou oběť nehlásil. Nejdříve přišla zpráva o smrti 14leté dívky po pádu stromu na její dům, mluvčí regionálního ministerstva vnitřní bezpečnosti pak popsal další dva podobné případy, při nichž přišli o život dva muži. Louisianský guvernér následně potvrdil nárůst bilance na čtyři mrtvé, přičemž i čtvrté úmrtí měl způsobit pád stromu.

Jakkoli prvotní zprávy o následcích hurikánu nepotvrzovaly nejčernější předpovědi, vyhodnocování škod pravděpodobně potrvá ještě několik dní. V terénu ve čtvrtek byly stovky záchranářů, s odklízením trosek pomáhají i příslušníci Národní gardy.

Laura při postupu Louisianou směrem na sever rychle zeslábla na hurikán první kategorie, okolo poledne místního času pak byla prohlášena za tropickou bouři. Provázel ji v tu chvíli vítr s maximální rychlostí okolo 100 kilometrů v hodině, píše agentura AP. V noci se živel přesune nad Arkansas, v jehož jižní části bylo vyhlášeno nezvyklé varování před tropickou bouří kvůli hrozícím tornádům a bleskovým povodním.

Během pátku se má bouřkový systém stočit směrem na východ k Tennessee a Kentucky, načež má zasáhnout i státy na pobřeží Atlantiku. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, Laura před přesunem nad jižní část USA zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!