Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sezona hurikánů bude v USA dosud nejhorší. Meteorologové čekají dvakrát více bouří

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) přišel se svou dosud nejhorší květnovou předpovědí pro sezonu hurikánů v Atlantiku, která zpravidla trvá od června do listopadu. Předpověděl, že nad vodami mezi Afrikou a Střední Amerikou vznikne 17 až 25 pojmenovaných bouří, zatímco průměrný počet je 14. Riziko ničivých bouří posiluje rekordně vysoká teplota vod v Atlantiku a počínající meteorologický jev La Niňa.
  6:31

„Vypadá to, že tahle sezona bude mimořádná ve vícero ohledech,“ řekl listu The Washington Post šéf NOAA Rick Spinrad. Dodal, že dnešní hlášení počítá s dosud nejvyšší hurikánovou aktivitou, jakou jeho agentura předpověděla za 25 let, kdy takovéto předpovědi vydává v květnu.

Američtí meteorologové vyčíslili na 85 procent pravděpodobnost, že letošní sezona přinese nadprůměrný počet tropických bouří. Kromě zhruba 20 pojmenovaných bouří očekávají osm až 13 bouří dosahujících síly hurikánu a nejméně čtyři silné hurikány, které provází vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině a vyšší. Podle NOAA by takovýchto živlů mohlo přijít až sedm, což by byl více než dvojnásobek průměrného počtu.

Atlantické hurikány nejvíce ohrožují karibské země a pás států na jihu USA od Floridy po Texas. V částech regionu bouře každoročně způsobují záplavy a rozsáhlé škody, jakož i oběti na životech. Ničivou sílu bouří přitom podle vědeckých analýz zvyšuje oteplování klimatu poháněné vypouštěním skleníkových plynů, píše deník The Washington Post (WP).

31. srpna 2023

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících intenzitu hurikánů je teplota vody v pásu mezi Afrikou a Střední Amerikou, který je označován jako „hlavní region rozvoje“. Poté, co loni svět zažil nejteplejší rok od počátku meteorologických záznamů, zůstává letos teplota oceánu extrémně vysoká. A teplá voda je „palivo pro hurikány“, napsal zpravodajský web Axios.

„Vzhledem k tomu, jak je letos na jaře Atlantik teplý... jednoduchá fyzika nasvědčuje tomu, že po mnoho dalších měsíců zůstane teplejší než obvykle. Ochlazování a ohřívání vody trvá mnohem déle než v případě pevniny,“ dodává list WP.

Druhou klíčovou proměnnou jsou periodicky se střídající jevy El Niňo a La Niňa. Podle meteorologů právě nastupuje druhý z uvedených fenoménů, který zpravidla zmírňuje bouřkovou aktivitu v Tichomoří a posiluje ji v Atlantiku. Důvodem je to, že jev La Niňa většinou zvyšuje nestabilitu v atmosféře a potlačuje větry ve vysoké nadmořské výšce, které mohou bouře na východ od amerického kontinentu zabrzdit, uvádí AP.

„Rozhodně vidíme veškeré přísady na to, abychom měli aktivní sezonu,“ uvedl ředitel americké Národní meteorologické služby Ken Graham.

Předpověď NOAA se přitom podle tisku v zásadě shoduje s prognózami dalších institucí, včetně amerických univerzit nebo britské meteorologické služby Met Office. Ta ve středu odhadla, že zbytek roku přinese 22 tropických bouří, ovšem hrozí jich až 28, což by vyrovnalo rekord z roku 2005.

Autoři: ,