20. listopadu 2017 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

I přes krach jednání věří Evropská komise v udržení kontinuity v Německu

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise má plnou důvěru v udržení stability a kontinuity v Německu i po krachu jednání o vládní koalici. Řekl to v pondělí mluvčí komise Margaritis Schinas. Nechtěl ale spekulovat o tom, jaké důsledky bude mít vývoj v Berlíně na evropskou politickou debatu, například o reformách eurozóny.

„Zcela respektujeme německý ústavní proces,“ poznamenal Schinas před novináři. Právě německá ústava je podle něj v podobných situacích zárukou stability a kontinuity, kterými se dosud německá politika vyznačovala. „Doufáme, že tentokrát tomu nebude jinak,“ dodal.

Německo je v Evropské unii v mnoha ohledech klíčovou zemí a postoj Berlína bude klíčový u návrhů týkajících se změn a budoucí podoby eurozóny a celé Evropské unie. Debata o nich se nyní v EU rozbíhá nejen v souvislosti s nadcházejícím vystoupením Británie z EU, ale i po francouzských prezidentských volbách, které na přelomu dubna a května vyhrál Emmanuel Macron silně podporující proevropskou agendu.

Ministři zahraničí nebo pro evropskou problematiku zemí EU, kteří se v pondělí shodou okolností setkávají v Bruselu, dávali ráno najevo, že by pro budoucí diskuse uvítali rychlý vznik německé vlády se silným mandátem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz