20. listopadu 2017 14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Expert: Předčasné volby Německu nepomohou. Koalice se nezmění, posílí však AfD

Angela Merkelová na zahájení summitu G20 v německém Hamburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na zahájení summitu G20 v německém Hamburku. | foto: Reuters

PRAHA Krach koaličních jednání pravděpodobně dovede Německo k předčasným volbám. Podle odborníka na Německo Vladimíra Handla z Univerzity Karlovy však Němci budou vyjednávat o stejné koalici i po dalších volbách. Z nich by nejvíce vytěžila protisystémová strana Alternativa pro Německo.

Lidovky.cz: Proč ztroskotala jednání o koalici mezi CDU-CSU, FDP a Zelenými?
V tuto chvíli detaily neznáme. Jednání se odehrávala za zavřenými dveřmi a zatím pronikají pouze kusé informace. Podle všeho to však vypadá, že kompromis, který se podařilo za několik týdnů mezi stranami vyjednat a na kterém se překvapivě shodlo CDU-CSU se Zelenými, nevyhovoval liberální FDP v čele s Christianem Lindnerem a Wolfgangem Kubickim.

Vladimír Handl

je odborníkem na mezinárodní vztahy se zaměřením na česko-německé vztahy a zahraniční politiku Německa. V současné době je externím pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a vyučuje na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy na katedře německých a rakouských studií.

Vladimír Handl

Lidovky.cz: Co jim nevyhovovalo?
Podle nich tento kompromis nebyl dostatečně orientován do budoucnosti. Vnímali nově vznikající vládu pouze jako pokračování politiky velké koalice, která vládla doposud. Tvrdili, že nebylo dohodnuto téměř nic ohledně důležitých témat modernizace, digitalizace, vzdělání či ulehčení daňové zátěže pro podnikatelský sektor. Koaliční dohoda byla podle nich příliš slabá a pokrok, který FDP očekávala od nové koalice, se rozplynul v kompromis.

Lidovky.cz: To je verze FPD, existuje i nějaké jiné vysvětlení?
Samozřejmě. Vedení FDP se během povolebních jednání rozhodlo definovat svou vlastní hodnotu, nechtělo se nechat rozmělnit neuspokojivou spoluprací s ostatními stranami a rozhodlo se budovat svůj voličský potenciál. V médiích se teď objevují spekulace, že FDP začala CSU, tedy nejkonzervativnější část koalice, takzvaně předbíhat zprava. FDP se zřejmě začala orientovat na nespokojené pravicové voliče, kteří od CDU-CSU a FDP odešli k Alternativě pro Německo a snaží se je svou pravicovou politikou přetáhnout zpět. A možná se toho pokusí využít, pokud dojde na nové volby.

Lidovky.cz: Jak to vnímáte vy?
Podle mě bylo v poslední době na lídrech FDP vidět, že se nevnímají jako součást mainstreamu, že se staví do pozice, že chtějí změnit zkostnatělou politiku v Berlíně, čímž se snaží přetáhnout zpátky potenciál naštvaných a nespokojených voličů a protisystémových stran. Nejvíc mě na tom celém překvapilo, že při jednáních o koalici vznikaly kompromisy na straně CDU-CSU a Zelených, kde bychom očekávali ty největší třecí plochy. A právě v momentu, kdy CDU-CSU ustoupila ze svých tradičních konzervativních pozic, nastoupila na její místo FDP.

Předvolební billboard německé strany AFD
Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf CSU  Horst Seehofer.

Merkelová nerezignuje

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) je připravena vést křesťanské demokraty i do předčasných voleb, pokud na ně dojde. O tom, že by po krachu koaličních vyjednávání CDU/CSU se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými rezignovala, neuvažovala. Řekla to v rozhovorech veřejnoprávním televizím ARD a ZDF. Německo podle ní nyní potřebuje stabilitu. K variantě menšinové vlády je i proto skeptická.

Merkelová připomněla, že v kampani před zářijovými parlamentními volbami často odpovídala na otázku, jestli kandiduje na celé čtyři roky. Vždy na to odpovídala, že ano, a proto by bylo hodně podivné, kdyby teď jen dva měsíce po volbách odstoupila, míní.

Lidovky.cz: Jak bude tedy jednání pokračovat?
V tuto chvíli jsou před námi tři možnosti. Ani jedna není jednoduchá. První variantou je, že vedení SPD (Sociální strany demokratické – pozn. Red.) změní své rozhodnutí a znovu by vznikla velká koalice s CDU-CSU. Je to ale velice nepravděpodobné, protože SPD získala ve volbách jen 20,5 % a zaznamenala ohromný propad. (SPD v pondělí oznámila, že se nadále odmítá účastnit příští německé vlády a chce předčasné volby - pozn. red.) Podle interních informací ještě před volbami strana uvažovala, že pokud by získala alespoň 23 procent, tak by mohla být velká koalice obnovena. Tento volební výsledek byl však jasným signálem, že se strana musí změnit a musí zůstat v opozici.

Lidovky.cz: Co je druhou variantou?
Menšinová vláda. Muselo by třikrát proběhnout hlasování o důvěře. Pokud by během prvních dvou hlasování kancléřka nezískala absolutní většinu, měla by šanci ve třetím hlasování získat pouze většinu relativní. Pokud by ji získala, tak by rozhodoval prezident, zda kancléřku jmenuje a pověří ji sestavením menšinové vlády, nebo zda rozpustí parlament a během 60 dnů budou zorganizovány nové volby. Ani to však nevidím jako pravděpodobné. Zástupci FPD i Zelených totiž uvedli, že tato varianta je pro ně nereálná. Navíc této variantě není nakloněná ani kancléřka Angela Merkelová, protože je to složitá pozice, ve které se musí pro každý zákon domlouvat kompromis napříč politickým spektrem.

Lidovky.cz: Vznikla někdy v Německu menšinová vláda?
Za celou dobu existence Německa nikdy. Celkově v Německu není nijak zavedená kultura tohoto způsobu vládnutí. Německý volič je absolutně zaměřen na stabilitu. Je to základní kámen německého politického myšlení i kvůli historické zkušenosti. Takto postavená vláda by šla proti této kultuře stability. Navíc Merkelová musí mít silnou vládu, aby mohla nějakým způsobem realizovat reformu Evropské unie. Pokud by tomu tak nebylo, Němci by ztratili šanci vytvořit nějakou perspektivní reformu EU, která by mohlo zajistit fungování unie na několik desítek let dopředu.

Lidovky.cz: Zapomněli jsme na poslední variantu, jsou jí předčasné volby?
Je to tak. Je to sice spekulace, ale pravděpodobně to dopadne předčasnými volbami, které by mohly být někdy v únoru. Ale neumím si představit, že by výsledek voleb byl příliš odlišný od současného stavu.

Lidovky.cz: Komu by podle vás nejvíce předčasné volby prospěly?
Jednoznačně AfD (Alternativa pro Německo – pozn. red.), která bude tvrdit, že se potvrdilo, že tradiční strany jsou neschopné, že neumí sestavit perspektivní vládu a program, tedy že jedinou stranou, která něco změní je právě AfD. A bohužel mnoho lidí na tohle slyší. Navíc je pravda, že přitažlivost koalice FPD, CDU-CSU a Zelených začala opadat. Němci u voleb chtěli odhlasovat a mít klid. Nikdo nechtěl řešit zdlouhavé domlouvání koalice. AfD tedy podle mého názoru naroste, ale nemyslím si, že o příliš mnoho.

Lidovky.cz: Nebude tedy stejně složité sestavit vládu?
Bezpochyby bude. Domnívám se, že i po volbách se sejde stejná koalice jako ta, o které se doteď jednalo. AfD by musela získat velkou převahu, aby se zpět vrátila velká koalice SPD a CDU-CSU, kdy by se socialisté pod nátlakem protisystémové strany ujaly zodpovědnosti a šly do vlády. Z voleb by mohla vyjít i posílená FDP, která se teď snaží nahnat body. Ale teprve uvidíme, jestli se jí to vyplatí. Domnívám se, že to však stačit na koalici s CDU-CSU nebude a i tak se budou muset na vládě podílet Zelení.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz