29. září 2017 13:56, aktualizováno  20:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

I přes zákaz otevřou Katalánci přes 2300 volebních místností. Madrid zuří

Katalánská místní policie stojí před davem demonstrantů v Barceloně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánská místní policie stojí před davem demonstrantů v Barceloně. | foto: Reuters

BARCELONA Navzdory zákazům z Madridu hodlají vládnoucí separatisté v Katalánsku v neděli otevřít 2300 volebních místností, aby voliči mohli hlasovat o nezávislosti. Oznámil to v pátek mluvčí regionální vlády. „Nakonec budeme mít 2315 volebních místností,“ řekl novinářům mluvčí Jordi Turull a vybídl přibližně 5,3 milionu voličů k účasti.

Katalánský premiér Carles Puigdemont mezitím vyzval španělskou policii, aby se během nedělního referenda chovala profesionálně, a ne agresivně a podle politických rozkazů z Madridu, který nechce připustit plebiscit o nezávislosti, označený za nezákonný. Podle Puigdemonta si katalánští voliči budou počínat mírumilovně.

„Nevěřím, že se vyskytne někdo, kdo sáhne po násilí nebo bude chtít vyprovokovat násilí, které by poškodilo bezchybnou pověst mírumilovného katalánského hnutí za nezávislost,“ řekl katalánský premiér agentuře Reuters.

Vyzval španělské policisty, po tisících přepravovaných do autonomního regionu s pokynem zabránit jakémukoli kroku k uspořádání referenda, aby své povinnosti plnili raději profesionálně než politicky.

Katalánská místní policie stojí před davem demonstrantů v Barceloně.
Proti kroku Madridu v centru Barcelony demonstrovali tisíce lidí. Mnozí z nich...

„Byl bych rád, kdyby se chovali podle stejných standardů (jako katalánská policie), nikoliv podle politických norem a politických rozkazů, ale zdvořile a profesionálně,“ řekl.

Sedmimilionové Katalánsko je sice autonomní, ale jeho vláda se rozhodla uspořádat referendum o nezávislosti. Madrid tomu chce zabránit jakýmikoli prostředky.

Španělská vláda v Katalánsku podniká domovní prohlídky se zabavováním uren a zatýkáním organizátorů referenda, ještě podle TASS nevyužila všechny páky ke znemožnění hlasování. Kromě zadržení katalánských vůdců by mohl uplatnit - až dosud nikdy neuplatněný - článek ústavy, umožňující - pokud to schválí absolutní většina Senátu - fakticky zbavit Katalánsko autonomie.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz