30. dubna 2019 8:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žák srílanského radikála plánoval teror v Indii. Policie útok překazila

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: GoodFreePhotos

Dillí Žák srílanského radikálního duchovního Zahrána Hašíma, považovaného za organizátora teroristických útoků islamistů na kostely a hotely Srí Lance z 21. dubna s 253 oběťmi na životech, se chystal spáchat atentát na jihu Indie. Policie jej ale v pondělí zadržela. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na indické bezpečnostní složky.

Podezřelého, kterého úřady identifikovaly jako devětadvacetiletého Rijase A., zadrželi agenti Národní vyšetřovací agentury (NIA), která má potírání terorismu na starosti. V úterý má být předveden před soudce.

Během výslechu podezřelý podle NIA vypověděl, že více než rok sledoval projevy a videa srílanského radikálního duchovního Zahrána Hašíma, a přiznal se, že se chystal spáchat sebevražedný atentát v indickém státu Kérala na jihu země.

21.dubna 2019 v 13:37, příspěvek archivován: 30.dubna 2019 v 08:07

1) One of the #SriLanka church suicide bombers is reportedly Zahran Hashim. In late 2017 I did some research on pro-Islamic State Sri Lanken Facebook accounts. His was one of the accounts I looked at, where he was a self styled 'Islamic Preacher' who held some pro-IS views. https://t.co/AV1V1qEUp2

Napojení na Indii

Srílanské úřady viní z velikonočního masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál místní radikální duchovní Zahrán Haším. Ten při jednom z atentátů zahynul - podle úřadů se vyhodil do povětří v jednom z hotelů. Podle armádních zdrojů byl Haším v kontaktu s indickými islamisty.

NIA zadržela Rijase v rámci pátrání po Indovi, který se snažil vstoupit do řad teroristické organizace Islámský stát v zahraničí. Rijas se dostal do kontaktu s podezřelým, který šířil audio nahrávky, vybízející ke spáchání teroristických útoků v Indii.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.