21. srpna 2019 17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indický pár se vzal z lásky. Měsíc po svatbě nechal otec nevěsty manžela zavraždit

Amrutha Varshiniová a Pranay Perumalla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amrutha Varshiniová a Pranay Perumalla. | foto: Facebook.com/perumullapranay.amrutha

MIRYALAGUDA (INDIE) Soud s otcem nevěsty, který nechal zavraždit ženicha, začne v září. Důvodem, proč si otec zabijáka najal, byla skutečnost, že ženich, na rozdíl od jeho dcery, pocházel z nejnižší vrstvy kastovního systému v Indii.

Pranay Perumalla a Amrutha Varshiniová se poznali jako děti ve škole. Zatímco její rodina byla bohatá a mocná, tak Pranay byl dalitem neboli „nedotknutelným“, což je v indickém kastovním systému nejnižší a všemi opovrhovaná vrstva. 

Když otec zjistil, že si jeho dcera dopisuje s dalitem, sebral jí mobil, notebook a přemístil ji na jinou školu, píše americký deník Washington Post. V následujících letech se Amrutha a Pranay setkali jen krátce při několika příležitostech. To jim ale nezabránilo, aby zažádali o vydání pasů a naplánovali společný útěk do Austrálie. Pár se oženil v přítomnosti několika přátel v indickém chrámu vedeném hinduistickou reformistickou skupinou, která je známa svou otevřeností ke všem kastám. 

Asi o pět měsíců později Amrutha zjistila, že je těhotná, manželé útěk do Austrálie odložili a rozhodli se uspořádat recepci na oslavu jejich manželství. Rodina Amruthy se oslav nezúčastnila. Místo toho její otec spřádal plány na zabití zetě, protože považoval sňatek dcery s dalitem za ponižující pro celou rodinu. Zaplatil 150 000 dolarů a jako prostředníka použil místního politického vůdce, jemuž předal fotografii páru z jejich pozvánky na oslavu, tvrdí soudní dokumenty.

V Indii nic neobvyklého

Zanedlouho najatý zabiják Pranaye řeznickým nožem skutečně usmrtil, informuje Washington Post s tím, že osudný den Pranaye doprovázela i Amrutha. Soudní řízení s jejím otcem začne v září, nyní je na svobodě díky kauci. Policejní dozorce A. V. Ranganath řekl, že politik, který jednal jako prostředník mezi otcem Amrtuhy a zabijákem, neúmyslně aktivoval funkci automatického nahrávání hovorů na svém telefonu. „Takové nahrávky budou u soudu ‚docela užitečné’,“ řekl Ranganath pro americký deník.

I když se může zdát, že jde o něco výjimečného, tak v Indii vraždy kvůli kastovnímu systému nejsou až tak neobvyklé. „Represálie jsou předávány ve jménu tradice a cti,“ řekla Uma Chakravarti, renomovaná historička a odbornice na kastu a pohlaví. Ze studie z roku 2017 vyplývá, že pouze necelých šest procent indických manželství je mezi lidmi různých kast.

lujLuboš Jirsa