12. ledna 2015 15:23, aktualizováno  17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Wanted: Janukovyč. Interpol vydal zatykač na uprchlého exprezidenta

Zatykač Interpolu na svrženého ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatykač Interpolu na svrženého ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče. | foto: InterpolReprofoto

KYJEV Interpol vydal zatykač na svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, exprezidentova syna Oleksandra, bývalého předsedu vlády Mykolu Azarova a další někdejší hodnostáře, kteří po loňském pádu Janukovyčova režimu vesměs uprchli do Ruska. Oznámil to ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Rusko ale podle agentury Interfax Janukovyče Ukrajině nepochybně nevydá.

Interpol podle Avakova vydal zatykače až v pondělí 12. ledna, ačkoliv nová ukrajinská vláda jej o to požádala již loni v březnu. Svržený ukrajinský prezident čelí ve vlasti obviněním z podílu na masových vraždách demonstrantů, zpronevěře státního majetku a dalších zločinů.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruský generální prokurátor Jurij Čajka před časem uvedl, že ruské úřady dosud nedostaly žádnou žádost od ukrajinských kolegů o vydání Janukovyče a dalších politiků.

Zdroj z ruské justice v pondělí Interfaxu řekl, že Moskva zatykač Interpolu posoudí „v souladu s ruským právním řádem“. Žádost o vydání bude ale nejspíš odmítnuta, protože má podle ruských právníků politický podtext. „V souladu s mezinárodním i ruským právem politicky pronásledované osoby nemohou být vydány do ciziny k trestnímu stíhání,“ uvedl zdroj Interfaxu.

Tvrzení ruského generálního prokurátora Avakov odmítl jako „lež na státní úrovni“, protože ruské úřady prý setrvale ignorují ukrajinské žádosti o zatčení a vydání exprezidenta a dalších 23 osob, a to v rámci příslušné dohody Společenství nezávislých států (SNS). Po rozpadu Sovětského svazu se na počátku 90. let do SNS sdružilo několik někdejších sovětských republik.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!