19. května 2014 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácké volby mají vítěze. Zemi dál povede premiér Málikí

Núrí Málikí u parlamentních voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Núrí Málikí u parlamentních voleb. | foto: Reuters

BAGDÁD Blok iráckého premiéra Núrího Málikího získal v dubnových volbách více než 90 z 328 parlamentních křesel, což je nejvíce ze zúčastněných stran. Málikího koalice tak bude podle agentury AP zřejmě sestavovat příští vládu. Předběžné výsledky voleb, jež se konaly 30. dubna, v pondělí zveřejnila irácká volební komise. Konečné mají být známy podle agentury Reuters až za několik týdnů, až komise vyřeší podané stížnosti.

Volby byly třetí od zahraniční invaze v roce 2003, ale první po stažení amerických vojáků z Iráku. Málikímu se dávaly největší šance na vítězství, ale s tím, že ho čekají složitá a zřejmě dlouhá vyjednávání s budoucími koaličními partnery. K urnám přišlo 62 procent z 22 milionů oprávněných voličů.

Podle Reuters má Málikího blok Právní stát 93 křesel, tedy více než jeho hlavní šíitští rivalové z hnutí duchovního Muktady Sadra a Nejvyššího islámského iráckého shromáždění dohromady. Ti budou mít podle Reuters 57 křesel.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentury AP a AFP tvrdí, že Právní stát má 92 křesel a že vyhrál v deseti z 18 iráckých provincií.

Úspěch zaznamenali Kurdové, kteří budou mít nyní nejméně 62 křesel, zatímco po minulých volbách v roce 2010 jich obsadili 57. Hlavní sunnitské strany mají dle AP dohromady 54 mandátů.

Podle ústavy má prezident země požádat nový parlament, aby se sešel 15 dní po ratifikaci volebních výsledků. Poslanci pak mají vybrat příštího premiéra a předsedu parlamentu.

Třiašedesátiletý Málikí je u moci od roku 2006 a bude-li znovu předsedou vlády, bude to jeho třetí mandát. Jenom v Bagdádu pro jeho blok hlasovalo přes milion lidí, což mu dle analytiků dává velký argument proti kritikům, kterým se nelíbí jeho politika vůči sunnitům. "Má silnou pozici. V příštích čtyřech letech bude vzhledem k situaci v Sýrii a polarizaci regionu bezpečnost důležitým tématem," sdělil Reuters někdejší bezpečnostní poradce Muvaffak Rubáí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz