Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Irák zažívá novou vlnu únosů

Svět

  20:54
BAGDÁD/DUBAJ - Televize Al-Džazíra odvysílala videozáznam se záběry čtyř západních zajatců. Pásek údajně obdržela od dosud neznámé irácké skupiny, která na něm označuje unesené cizince za "špiony okupačních sil".

Unesená archeoložka spolu se svým řidičem na záznamu, který zveřejnili únosci foto: AFP

V Iráku bylo od pátku uneseno 11 cizinců - šest Íránců, dva Kanaďané, Němka, Brit a Američan. Dvě ženy ze skupiny Íránců byly dnes propuštěny.Kanada, Británie a Německo vyjednávají s iráckými úřady a snaží se rukojmí osvobodit, pouze USA zatím svého občana považují za pohřešovaného.


Na videu skupiny, která se nazývá Meče pravdy, jsou zachyceni čtyři muži sedící na podlaze. Na dalším záběru je ukázán i britský cestovní pas, na němž je čitelné jméno Norman Kember.

Právě Kember je jediným ze čtveřice unesených pracovníků kanadské humanitární organizace Christian Peacemaker Teams, který byl identifikován. Ve skupině unesené v sobotu v západním Iráku byli kromě něj dva Kanaďané a jeden Američan.

Televize Al-Džazíra neuvedla, zda záznam obsahoval nějakou hrozbu ohledně životů zajatců. Nová vlna únosů může souviset s blížícím se termínem voleb. Iráčané budou volit nový parlament 15. prosince.

Výhružka německé vládě
Třiačtyřicetiletá archeoložka Susanne Osthoffová z Bavorska je první Němka unesená v Iráku od pádu vlády Saddáma Husajna. Německo nepatřilo ke koalici, která Saddáma svrhla, avšak podílí se na výcviku Iráčanů. Únos už potvrdila kancléřka Angela Merkelová.

Televize ARD získala videokazetu, na níž únosci vyzývají německý kabinet, aby přerušil spolupráci s iráckou vládou, jinak prý unesenou zabijí. Němka pomáhala organizovat hlavně dodávky léků a lékařských přístrojů do Iráku. Konvertovala k islámu a hovoří arabsky.

Kanadská humanitární organizace Christian Peacemaker Teams až v pondělí přiznala, že čtyřčlenná skupina unesená v sobotu na silniční kontrolním stanovišti v západním Iráku, patřila k jejím pracovníkům. Jsou v ní dva Kanaďané, Brit a Američan. Identifikován byl pouze čtyřiasedmdesátiletý Brit Norman Kember. Kanadská organizace odmítla sdělit požadavky únosců.

Britské ministerstvo zahraničí se obrátilo na šéfa irácké diplomacie Hošjara Zibarího se žádostí o pomoc v případu. Kanada v Iráku velvyslanectví nemá, zatupuje ji tam jediný úředník.

Útok na poutníky
Zatím poslední únos v Iráku se odehrál v pondělí. Na dálnici severně od Bagdádu, nedaleko Baladu, ozbrojení muži zastavili vůz se šesti íránskými šíitskými poutníky a dvěma Iráčany. Mezi unesenými byly tři ženy, které dnes únosci propustili - dvě Íránky a jedna Iráčanka.

Íránci zřejmě směřovali k šíitské svatyni v Sámaře. Írán a Irák uzavřely dohodu, která umožňuje obyvatelům obou zemí navštěvovat náboženské svatyně v sousedním státě. Sámarra a Bagdád jsou ale z dohody vyjmuty, protože zde není dobrá bezpečnostní situace.

Podle agentur zřejmě skupina unesená u Baladu toto nařízení porušila. V Iráku bylo od invaze v roce 2003 podle údajů agentury Reuters uneseno na 200 cizinců, 52 z nich únosci zabili, mnoho dalších je stále pohřešováno. Jsou mezi nimi i lidé z muslimských států, z Kuvajtu, Jordánska, Turecka či Sýrie.

Autor: