Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Írán popravil opozičního novináře. Zatčen byl kvůli protivládním demonstracím

V Íránu dnes ráno popravili místního opozičního novináře Rúholláha Zama, který žil několik let v exilu a loni ho zatkly revoluční gardy při tajné operaci foto: Ali Shirband/Mizan News Agency via AP

Teherán - V Íránu v sobotu ráno popravili místního opozičního novináře Rúholláha Zama, který žil několik let v exilu ve Francii a provozoval web kritický k íránské vládě. Informovala o tom agentura AP. Zam byl letos v Íránu odsouzen k trestu smrti za podněcování k násilnostem při protivládních protestech na přelomu let 2017 a 2018. Organizace Reportéři bez hranic (RSF) popravu označila za „další zločin íránské justice“ a vykonání trestu smrti odsoudily i Evropská unie a Francie.
  7:44aktualizováno  19:46

Podle organizace Amnesty International byl Zam odsouzen ve vykonstruovaném procesu na základě vynucených doznání. „Apelujeme na mezinárodní společenství včetně členských států Rady OSN pro lidská práva a Evropské unie, aby okamžitě jednaly a přiměly íránské úřady zastavit stále častější užívání trestu smrti jako prostředku politické represe,“ uvedla organizace ve svém prohlášení.

Írán ohlásil zatčení několika lidí, kteří měli být zapojeni do vraždy jaderného fyzika

Zam žil několik let ve Francii, která mu udělila politický azyl poté, co ze své vlasti utekl. Loni byl ale novinář zatčen. Íránské revoluční gardy uvedly, že ho zadržely při složité tajné operaci, neuvedly ale, kde se operace odehrála. Server BBC napsal, že byl zatčen po návratu do vlasti, podle některých íránských zdrojů byl zatčen v Iráku.

Íránské úřady Zama vinily také ze spolupráce s agenty tajných služeb USA a Francie a ze špionáže ohrožující bezpečnost íránského lidu. Celkem byl shledán vinným ve 13 bodech obžaloby.Zam byl odsouzen letos v červnu, tento týden nejvyšší soud trest smrti potvrdil. Francouzské ministerstvo zahraničí označilo íránský verdikt za „vážný útok na svobodu slova a vyjadřování“ a popravu  odsoudilo jako „nepřijatelný a barbarský akt“. Paříž podpořili i zástupci Evropské unie, šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení mimo jiné vyzval Teherán, aby respektoval práva obžalovaných a přestal vynucená doznání používat jako důkaz jejich viny.

Zam, který byl synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, provozoval populární zpravodajský kanál Amadnews. Na webu sdílel videa z protestů i informace o nepravostech či korupci íránských politiků. Na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl jeho kanál na 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady web posléze zablokovaly s tím, že podněcoval násilné povstání. Později ale stránky začaly fungovat pod jiným názvem.

Masové demonstrace, kvůli nimž byl Zam odsouzen, vypukly na konci roku 2017 původně kvůli zdražování. Posléze přerostly v protivládní protesty. Úřady reagovaly blokováním sociálních sítí, při policejních zásazích zemřelo přes 20 lidí a tisíce dalších skončily ve vězení. Teherán události, které trvaly do ledna 2018, označil za spiknutí organizované ze zahraničí.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...