Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Íránec měl být oběšen. Rodiče jeho oběti ho v poslední chvíli zachránili

Svět

  6:00
Za to, že zabil osmnáctiletého chlapce, odsoudila íránská justice mladého Balála k smrti. Odsouzenec už stál s černou páskou na očích a smyčkou kolem hrdla na popravišti, rodiče zavražděného však popravě v poslední chvíli zabránili. Plačící matka udeřila Balála do tváře, načež mu před všemi přítomnými nahlas odpustila. Otec pak sňal smyčku z provinilcova krku.

Rodiče zavražděného Abdulláha odstraňují smyčku z krku odsouzeného vraha Balála. foto: Arash Khamooshi/Guardian/TwitterReprofoto

Měla to být jen jedna z mnoha veřejných poprav - v Íránu, zemi, která posílá na smrt více odsouzenců než kterýkoli jiný stát na světě s výjimkou Číny, nic neobvyklého, píše britský Guardian. Mladý Balal měl zemřít, neboť před sedmi lety na ulicích severoíránského městečka Rojan zabil svého vrstevníka Abdolláha.

'Nechtěl zabíjet'

"Můj syn se procházel po bazaru se svými přáteli, když do něj Balál strčil. Abdolláh se urazil a kopl ho. V tu chvíli vytáhl vrah obyčejný kuchyňský nůž," vylíčil otec Abdolghání Hosejnzáde íránské agentuře Isna. Nešlo prý o úmyslnou vraždu. "Balál byl nezkušený a nevěděl, jak zacházet s nožem. Byl naivní," soudí otec oběti.

Přesto vynesl tamní soud nad provinilcem trest smrti. Oko za oko, zub za zub, praví archaická zásada, již náboženské právo šaría ve formě trestu qisas dodnes dodržuje. V jejím duchu se má odplata poškozeného rovnat míře poškození - což v případě Balálovy popravy znamenalo, že rodiče oběti dostali příležitost, aby se na výkonu trestu podíleli. Měli podtrhnout židli, na níž odsouzený stál.

Desítkám lidí, kteří chystané popravě přihlíželi, se však naskytl zcela jiný pohled. Naříkající Abdolláhova matka přistoupila k muži, jenž připravil jejího syna o život, a silně ho udeřila do tváře - načež mu před všemi shromážděnými nahlas odpustila. Otec oběti pak Balálovi sňal smyčku z krku. Celou událost zdokumentoval fotograf agentury Isna (na snímky se můžete podívat ZDE).

Společný pláč. Matka odsouzeného (vlevo) měla ztratit syna, nyní objímá matku jeho oběti.

Abdolláh přitom nebylo první dítě, jež manželé tragicky ztratili - přišli i o svého mladšího syna, který v pouhých jedenácti letech zemřel při dopravní nehodě. Proč se tedy rodiče rozhodli vrahovi na poslední chvíli odpustit, přestože předtím na jeho smrti trvali?

Touhu po pomstě utišil sen, tvrdí Hosejnzadé. "Tři dny před popravou viděla má žena ve snu našeho staršího syna. Řekl jí, že jsou s bratrem na lepším místě, a nabádal ji, aby se nemstila. Rozhodli jsme se, že to ještě zvážíme," vysvětlil.

Odpuštění zachrání život. Svobodu však nevrátí

Přestože manželé svým rozhodnutím zachránili Balálovi život, svobodu mu nevrátí - podle íránské legislativy mohou rodiče zavražděného rozhodovat pouze o aktu popravy, nikoli o uvěznění, upozornil Guardian. "To, že rodina oběti ušetřila život tohoto mladého muže, samozřejmě vítáme. Nicméně nařízení qisas znamená, že lidé, kteří jsou podle něj odsouzeni k smrti, nemohou žádat o amnestii či zmírnění trestu - což je v rozporu s mezinárodními závazky Íránu," konstatovala Bahareh Davisová z Amnesty International.

Kritizovala také v Íránu běžnou praxi veřejných poprav. "Veřejné popravy jsou ponižující a neslučitelné s lidskou důstojností popravených. Na psychiku přihlížejících - bohužel jsou mezi nimi často i děti - má navíc pohled na popravu velmi negativní vliv," uvedla Davisová.

Za rok 2013 přiznaly íránské úřady 369 poprav, Amnesty International však varuje, že jejich skutečný počet je minimálně dvakrát vyšší, neboť velká část poprav je prováděna tajně. Za necelé čtyři měsíce letošního roku pak počet popravených v Íránu vystoupal už na 199, tvrdí organizace. Teherán v tomto ohledu pravidelně kritizuje i Organizace spojených národů.

Na podzim svět konsternovala zpráva o oběšeném Íránci, který popravu přežil. Íránské úřady přesto rozhodly, že má být popraven znovu. Odsouzeného se však zastal íránský ministr spravedlnosti, podle něhož by opakování popravy poškodilo pověst Íránu za hranicemi.

VÍCE ZDE:

Autor: