18. srpna 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránská média čelí kritice. ‚Zahalila‘ úspěšnou matematičku

Maryam Mirzakháníová získala prestižní cenu Fields Medal, obdobu Novelovy ceny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maryam Mirzakháníová získala prestižní cenu Fields Medal, obdobu Novelovy ceny. | foto: International Mathematical Union (IMU)

TEHERÁN Íránská matematička Marjam Mírzácháníová se minulý týden stala první ženou, která obdržela prestižní cenu Fields Medal, matematickou obdobu Nobelovy ceny. A přidělala problém médiím v Íránu. Ta ji totiž musela kvůli přísné cenzuře na publikovaných fotografiích „zahalit“.

Žena bez hidžábu, jíž jsou vidět vlasy a kůže, to je jev v islámské republice více než problematický. Neméně, když jde jen o fotografii. Íránští novináři tak museli prokázat dávku kreativity a umu, aby mohla být fotografie slavné krajanky uveřejněna. 

Na manipulaci fotografií upozornil íránský novinář Sobhan Hassanvand, redaktor Shargh Daily, na svém twitterovém účtu. Zde publikoval, jak si s fotografií odhalené vědkyně poradili editoři jeho deníku.

A nebyli přitom jediní, kdo vymýšlel vše možné, jen aby nemusel zveřejnit fotku Mírzácháníové bez hidžábu. Manipulace se dopustila většina médií, mezi nimi i vládní list „Írán“. Ten dokonce použil šátek z dřívějších fotografií Mírzácháníové, která má za manžela českého počítačového odborníka Jana Vondráka, a přidal ho k jedné z novějších fotografií.

Jiná média oproti tomu raději zveřejnila starší fotografie íránské matematičky, na nichž figuruje zahalená. Konzervativní list Kayhan se zase rozhodl raději úspěch nezmínit, aby se vyhnul ožehavému dilematu, jak úspěšnou vědkyni zobrazit.

Odlišným způsobem se rozhodl k úspěchu Mírzácháníové pogratulovat sám prezident Hasan Rúhání. Ten na twitterovém účtu, který pravděpodobně spravují lidé z jeho okolí, zveřejnil dvě fotografie matematičky, jednu s hidžábem, druhou bez. A sklidil za to mnoho pochvalných komentářů.

Média nicméně tuto možnost nevyužila a upřednostnila počítačové zahalení. Jak se k manipulacím staví sama Mírzácháníová, rádio Svobodná Evropa, které o incidentu informovalo, neuvádí. Je ale zřejmé, že změny proběhly bez jejího souhlasu. Stejný osud přitom v minulosti potkal i například první dámu USA, Michelle Obamovou.

mel, , Lidovky.cz