27. srpna 2018 18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránská studentka dostala sedm let vězení za účast na demonstraci. Podle soudu narušovala národní bezpečnost

Demonstrace v Teheránu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Teheránu - ilustrační foto | foto: Reuters

Teherán Jedenadvacetiletá íránská studentka byla v Íránu odsouzena k sedmi rokům vězení za účast na protestu univerzitních studentů. S odkazem na místní tisk o tom v pondělí informovala agentura AFP. Parísa Ráfeíová z teheránské univerzity byla odsouzena kvůli demonstraci, kterou loni v prosinci organizovaly studentské odbory.

Trest dostala podle verdiktu z a „shromažďování s cílem narušit národní bezpečnost“ a dále za „protistátní propagandu a narušování veřejného pořádku,“ uvedl reformní list Šark. Právník odsouzené Saíd Chalílí na Twitteru označil rozsudek za nespravedlivý. „Podle mého názoru žádná část obvinění není logická a právně nestačí k tomu, aby byla shledána vinnou,“ citoval list Šark advokáta.

Studenti začátkem prosince protestovali mimo jiné proti omezením na studentských kolejích, což se týkalo například doby, kdy jsou brány koleje otevřeny. „Veškeré tyto činy byly v souladu se zákonem a ústavními právy,“ uvedl Chalílí.

Podle íránského reformního listu Etemád je nyní za mřížemi dalších 45 studentů. Zadrženi byli v souvislosti s protesty, které se loni koncem prosince konaly napříč Íránem. Podle listu nejméně dva z těchto studentů byli odsouzeni k osmiletému vězení.

Do prosincových protestů se v Íránu zapojili ve velkém počtu mladí lidé a dělníci, stejně jako příslušníci vzdělané střední třídy, která tvořila páteř proreformní revolty před téměř deseti lety. Podle vládních odhadů se protestů zúčastnilo na 42 000 lidí. O život při nich přišlo 22 osob.

Demonstrace se nejprve týkaly zdražování, později ale přerostly v kritiku vedení státu. Úřady pak zablokovaly sociální sítě a demonstrace označily jako spiknutí, za nímž stojí síly ze zahraničí, hlavně z USA a z Izraele. Tyto země demonstranty podpořily.

Íránská ekonomika je v krizi, kterou zřejmě ještě zhorší nové americké sankce. Ty zavedly Spojené státy proti Íránu tento měsíc poté, co americký prezident Donald Trump v květnu oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Teherán se v této dohodě zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním souvisejících ekonomických sankcí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz