Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Íránští duchovní chtějí demonstrovat za Músávího

Svět

  9:37
TEHERÁN - Sdružení íránských reformátorských duchovních požádalo úřady o povolení sobotního pochodu a manifestace, na níž má promluvit neúspěšný kandidát nedávných prezidentských voleb Mír Hosejn Músáví.

příznikvkyně poraženého prezidentského kandidáta reformisty Míry Hosejna Músávího foto: ČTK

Informace se objevila na Músávího internetové stránce. Klerikové se chtějí sejít v sobotu odpoledne na teheránských náměstích Engheláb a Ázádí a protestovat proti oficiálním výsledkům voleb, v nichž nad Músávím zvítězil konzervativec Mahmúd Ahmadínežád.

Akce se má konat od 13:30 SELČ a duchovenstvo žádost adresovalo úřadu teheránského guvernéra. Kromě Músávího by měl k účastníkům promluvit také někdejší prezident Mohammad Chátamí. Pochybnost o volebních výsledcích už vyjádřilo několik vlivných šíitů.

Například ajatolláh Hosejn Alí Montázerí, s nímž se původně počítalo jako s nástupcem vůdce revoluce ajatolláha Ruholláha Chomejního, vyzval k pokračování protestů. Za Músávího nároky se postavil také další velký ajatolláh Asadolláh Bajat Zandžání. Podle něho nastal "čas postavit se egoismu a porušování práv a vynutit si respekt k požadavkům většiny".

Músáví chce, aby byly volby z 12. června zrušeny a vypsány nové. Duchovní spjatí s režimem navrhli pouze přepočítání hlasů ve sporných okrscích.

Músávího stoupenci manifestují v Teheránu od soboty denně, i když jejich akce nejsou povoleny. Zatím největší z demonstrací byla v pondělí, kdy zahynulo dle různých zdrojů sedm nebo osm lidí.

Na jejich památku dnes svolal Músáví klidné pochody a shromáždění do mešit. Lidé mají přijít oblečení v černém a hlavně uctít tyto oběti.

Duchovní autorita státu ajatolláh Alí Chameneí vyzval k urovnání sporu legálními prostředky, ale jeho volání zůstává nevyslyšeno, protože demonstrace pokračují. Íránští i další analytici poukazují na to, že se opozici podařilo poprvé dostat Chameneího do centra dění a zpochybnit dosavadní tabu o tom, že jeho slovo je konečné.

"Mění to pohled Íránců na jejich duchovního vůdce a na systém obecně. Otevírá to prostor nebývalou měrou," řekl íránský analytik Meir Džavedanfar.

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger označil události v Íránu za bod obratu, jelikož jsou poprvé zpochybněny volební výsledky a nejvyšší vůdce musí řešit masivní demonstrace.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!