Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Islamisté se po ústupu opět probili do syrského města Kobani

USA

  22:04aktualizováno  9. října 10:23
DAMAŠEK - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát se ve středu večer po prudkých bojích dostali do dvou čtvrtí pohraničního města Kobani na severu Sýrie. Islamisty předtím donutily k částečnému ústupu cílené letecké údery USA a jejich spojenců, kteří se snaží ofenzivu Islamistů zastavit.

Prokurdský demonstrant drží vlajku kurdského hnutí při shromáždění v Aténách na podporu syrských Kurdů ve městě Kobani foto: Reuters

„(Islámský stát) dnes večer vstoupil do dvou čtvrtí s těžkými zbraněmi, včetně tanků. Zemřít mohli civilisté, protože se tam velmi intenzivně bojovalo,“ řekl jeden z představitelů syrských Kurdů bránících Kobani podle agentury Reuters.

BITVA O KOBANI

Ozbrojenci z IS ve středu večer po intenzivních bojích dostali do dvou čtvrtí Kobani, jehož dobytí by jim umožnilo kontrolu souvislé oblasti u hranic s Tureckem. Předchozí americké nálety podle syrských aktivistů přinutily útočníky k určitému ústupu, ti se však prý o ovládnutí města nadále pokoušejí a daří se jim postupovat.

„ISIS kontroluje více než třetinu Kobani. Všechny východní části, malou část na severovýchodě a část na jihovýchodě,“ uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). ISIS je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Sýrii, kterou islamisté dříve používali.

Kurdská běženkyně z města Kobani.
Džihádistům se povedlo proniknout do Kobani. Na kopci ve východní části města...
Džihádistům se povedlo proniknout do Kobani. Na kopci ve východní části města...
Jaký osud čeká Kobani? Turecký Kurd napjatě pozoruje boje mezi kurdskými...

Koalice podnikla v Sýrii během úterý a středy na dvacet náletů, během nichž bylo podle velitelství americké armády zničeno pět obrněných vozů islamistů, zásobárna či kontrolní a logistická centra.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Nálety nestačí

Mluvčí amerického ministerstva obrany kontraadmirál John Kirby nicméně před novináři připustil, že pouhé letecké údery Kobani neuhájí. „Samotné nálety k tomu nebudou stačit, nepřinesou řešení a město Kobani nezachrání,“ řekl podle agentury AFP.

„Bylo by tam potřeba schopných jednotek - syrských povstalců a iráckých vládních sil, aby bylo možné Islámský stát porazit,“ dodal mluvčí Pentagonu.

Bitva o Kobani:

Boje vyhnaly z oblasti na 180 000 převážně Kurdů, kteří uprchli do sousedního Turecka. Ankara situaci v Kobani pečlivě monitoruje, podniknout pozemní operaci na záchranu obyvatel města však sama nehodlá, prohlásil ve čtvrtek turecký ministr zahraničí.

Islamisté v pondělí ve východní části města vyvěsili svou černou vlajku. Spojenci na jejich postup reagovali zdvojnásobením leteckých úderů a zaznamenali částečný úspěch. „Bombardování bylo velmi účinné a IS byl vytlačen z mnoha pozic,“ potvrdil agentuře Reuters i jeden z představitelů Kobani. Jeden z místních aktivistů na Facebooku dokonce napsal, že některé ulice na jihovýchodě města „jsou plné mrtvých bojovníků DAIŠ“, což je arabská zkratka pro Islámský stát.

KOALICE PROTI ISLAMISTŮM

  • Na leteckých úderech Američanů proti pozicím IS v Sýrii se podílejí Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. V Iráku se k Američanům připojili Britové, Francouzi, Belgičané, Dánové a Nizozemci. Nedávno pak své zapojení oznámili Australané a Kanaďané.
  • Ministři zahraničí Spojených států John Kerry a Británie Philip Hammond, který je v USA na návštěvě, dali podle agentury AP ve středu opatrně najevo, že nejsou proti vytvoření nárazníkové zóny na syrském území podél hranic s Tureckem, jak o to žádá Ankara s cílem ochránit turecké území. Nicméně tuto věc je podle nich potřeba pečlivě zvážit.
  • Mluvčí Pentagonu Kirby na své tiskové konferenci k tomu poznamenal, že nárazníková zóna teď nepatří ke zvažovaným vojenským možnostem. Patří ale k „hlavním tématům pokračujících diskusí“, řekl.
Autoři: ,