7. října 2017 1:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Další 9/11‘. IS chtěl udeřit bombami v New Yorku v metru a na Times Square. Zatýkalo se ve třech zemích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 30Diskuse
Členové protiteroristické jednotky NYPD v cenntru New Yorku na Times Square. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové protiteroristické jednotky NYPD v cenntru New Yorku na Times Square. | foto: ČTK/AP

NEW YORK / PRAHA Cílem měla být slavná manhattanská křižovatka Times Square plná turistů v New Yorku, další útok měl směřovat na metro nejlidnatějšího města USA. Americkým bezpečnostním službám se loni v létě podařilo zmařit útok teroristické organizace Islámský stát, prozradil v pátek večer prokurátor Joon Kim.

Za útokem měla stát buňka tří mužů z různých zemí. Jeden z obviněných - 19letý občan Kanady Abdulrahmán El Bahnasawy - je v americké vazbě od května 2016, kdy byl zadržen v New Jersey. V říjnu 2016 se pak přiznal, že je vinný z terorismu, řekl prokurátor Kim.

Talha Haroon, 19letý americký občan, byl zatčen v září 2016 v Pákistánu, kde žil. Sedmatřicetiletý filipínský občan Russell Salic byl zadržen v dubnu letošního roku.

Hrozí jim doživotí

Americká prokuratura očekává, že oba muži budou do USA vydáni, aby čelili obviněním. Ta obsahují i spiknutí za cílem spáchat teroristický čin a podporu teroristické organizaci.  Pokud by byli shledání vinnými, hrozí jim až doživotí.

Řada policejních vozů na Times Square.

Řada policejních vozů na Times Square.

Podle prokuratury El Bahnasawy nakoupil materiál na výrobu bomb a pomohl zajistit obydlí nedaleko New Yorku, v kterém měl připravit výbušniny. Haroon měl v plánu vrátit se z Pákistánu do Ameriky a spolu s El Bahnasawym provést útok na Times Square a v metru. Salic pomáhal shánět peníze na útok.

Podle v pátek u manhattanského soudu zveřejněných dokumentů měla dvojice El Bahnasawy a Haroon v plánu provést útoky během pro muslimy svatého měsíce Ramadánu (mezi začátkem června až začátkem července).

„Střílet lidi na koncertech“

El Bahnasawy řekl tajnému agentovi, který se vydával za „příznivce“ Islámského státu, že chce vytvořit další „9/11“. Tak se v USA označují největší teroristické útoky v dějinách, když al-Káida unesla čtyři dopravní letadla a zaútočila s nimi v New Yorku a Washingtonu a zemřelo 2997 lidí.

Těžce vyzbrojení policisté na Times Square.

Těžce vyzbrojení policisté na Times Square.

El Bahnasawy podle prokuratury řekl agentovi, že má v plánu dát bombu do auta a pak střílet lidi na koncertech. Haroon agentovi líčil, že „Times Square je perfektní místo, kde je zasáhnout,“ dodala prokuratura.

Salic, který se staral o džihádistické účty na sociálních sítích, přiznal agentovi, že komunikuje s El Bahnasawym a poslal mu z Filipín peníze.

El Bahnasawy nakoupil materiál na výrobu bomb v Kanadě a byl zadržen v den, kdy se vrátil do Spojených států.

  • 30Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky


Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz