Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islámský stát v Sýrii popravil na 90 vlastních členů. Těla vyplavila řeka v Iráku

Svět

  15:52
BAGDÁD/PRAHA - Více než třicet těl bojovníků Islámského státu vyplavila v západním iráckém regionu Anbar minulý týden řeka Eufrat. Podle místních úřadů proběhla v průběhu posledních dní v armádě Islámského státu čistka a vedení popravovalo vlastní bojovníky.

Bojovníci z Islámského státu za sebou nezanechali jen spoušť, ale také vlajky. foto: SANAReuters

Zdroje serveru Iraqi news uvedly, že „jednotky zajišťující bezpečnosti ve městě Qaim, vytáhly z proudu více než třicet těl členů Islámského státu, kteří byli popraveni a hozeni do řeky Eufrat po neúspěchu v syrském regionu Hegeen, jenž se nachází 40 kilometrů od Qaimu.“

Vojáci i místní obyvatelé podle deníku Almaalomah minulou středu „vytahovali těla, jelikož se obávali kontaminace řeky a zápachu“, který by vydávala rozkládající se mrtvoly. Většina z nich měla střelnou ránu v hlavě a hrudi.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Den předtím o masové popravě bojovníku Islámského státu informoval šéf  anbarských vojenských jednotek Kutri al-Obeidi. Podle jeho informací došlo v syrském městě Hegeen k jedné z největších čistek v rámci Islámského státu. Na místě mělo zemřít až 90 členů a jejich těla měla být vhozená do řeky Eufrat.

K popravě mělo dojít, protože se prý vojáci zdráhali bojovat proti syrské armádě v regionu přiléhajícím k irácké hranici. Zda to bylo skutečným důvodem se však zatím nepodařilo potvrdit.

Islámský stát ztrácí

V roce 2014 se příslušníkům IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a bezmála třetinou Iráku. O tři roky později přišla teroristická organizace prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. 

Irák loni v prosinci ohlásil definitivní porážku IS na svém území, radikálové se ale stále skrývají v pouštní oblasti na hranici mezi Sýrií a Irákem a dále páchají krvavé útoky.

V současné chvíli je v Iráku přibližně pět tisíc amerických vojáků, kteří poskytují irácké armádě výcvik a strategické plánování. Iráčané se po porážce Islámského státu na svém území nezastavili.

Irácká armáda minulý měsíc zahájila další vlnu leteckých náletů na stanoviště a základny Islámského státu v Sýrii. Premiér Iráku Hajdar Abádí začátkem dubna oznámil, že irácká armáda bude pokračovat v náletech a útocích na Islámský stát i na území cizích států a nebude se limitovat hranicemi Iráku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat