19. června 2018 15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát v Sýrii popravil na 90 vlastních členů. Těla vyplavila řeka v Iráku

Bojovníci z Islámského státu za sebou nezanechali jen spoušť, ale také vlajky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci z Islámského státu za sebou nezanechali jen spoušť, ale také vlajky. | foto: SANAReuters

BAGDÁD/PRAHA Více než třicet těl bojovníků Islámského státu vyplavila v západním iráckém regionu Anbar minulý týden řeka Eufrat. Podle místních úřadů proběhla v průběhu posledních dní v armádě Islámského státu čistka a vedení popravovalo vlastní bojovníky.

Zdroje serveru Iraqi news uvedly, že „jednotky zajišťující bezpečnosti ve městě Qaim, vytáhly z proudu více než třicet těl členů Islámského státu, kteří byli popraveni a hozeni do řeky Eufrat po neúspěchu v syrském regionu Hegeen, jenž se nachází 40 kilometrů od Qaimu.“

Vojáci i místní obyvatelé podle deníku Almaalomah minulou středu „vytahovali těla, jelikož se obávali kontaminace řeky a zápachu“, který by vydávala rozkládající se mrtvoly. Většina z nich měla střelnou ránu v hlavě a hrudi.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Den předtím o masové popravě bojovníku Islámského státu informoval šéf  anbarských vojenských jednotek Kutri al-Obeidi. Podle jeho informací došlo v syrském městě Hegeen k jedné z největších čistek v rámci Islámského státu. Na místě mělo zemřít až 90 členů a jejich těla měla být vhozená do řeky Eufrat.

K popravě mělo dojít, protože se prý vojáci zdráhali bojovat proti syrské armádě v regionu přiléhajícím k irácké hranici. Zda to bylo skutečným důvodem se však zatím nepodařilo potvrdit.

Islámský stát ztrácí

V roce 2014 se příslušníkům IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a bezmála třetinou Iráku. O tři roky později přišla teroristická organizace prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. 

Irák loni v prosinci ohlásil definitivní porážku IS na svém území, radikálové se ale stále skrývají v pouštní oblasti na hranici mezi Sýrií a Irákem a dále páchají krvavé útoky.

V současné chvíli je v Iráku přibližně pět tisíc amerických vojáků, kteří poskytují irácké armádě výcvik a strategické plánování. Iráčané se po porážce Islámského státu na svém území nezastavili.

Irácká armáda minulý měsíc zahájila další vlnu leteckých náletů na stanoviště a základny Islámského státu v Sýrii. Premiér Iráku Hajdar Abádí začátkem dubna oznámil, že irácká armáda bude pokračovat v náletech a útocích na Islámský stát i na území cizích států a nebude se limitovat hranicemi Iráku.

mhMartin Hampejs