Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Itálie řeší, co s uprchlíky. Podělit se jen o 24 tisíc? Provokace, zlobí se premiér

Svět

  16:19
ŘÍM - Itálie nadále řeší obrovské potíže způsobené přílivem uprchlíků, kteří se navzdory nesouhlasu sousedních zemí pokoušejí dostat dál do Evropy. Kvůli zpřísněným kontrolám na hranicích s Francií a Rakouskem nocují na autobusových a vlakových nádražích v severní Itálii tisíce lidí, kteří čekají na příležitost vycestovat, napsala dnes agentura APA. Napjatá je i situace na hraničním přechodu Ventimiglia u hranic s Francií.

Imigranti jsou uvěznění v Itálii, Francie a Rakousko zpřísnily kontroly foto: ČTK

Na hlavním železničním nádraží v Miláně uvízly téměř čtyři stovky Afričanů a Syřanů; tisíce lidí nocují kolem autobusových a vlakových nádraží v Římě, kde už radnice musela zřídit stanové tábory. Místní si totiž stěžovali na špatné hygienické podmínky. Na hraničním přechodu Ventimiglia v neděli uprchlíci už třetím dnem protestovali kvůli zpřísněným policejním kontrolám, které jim brání překročit hranice do Francie. Policie tady zastavila stovky běženců mířících dál do Evropy a převezla je do záchytného tábora v přístavním městě Savona.

Italský premiér Matteo Renzi dal v pondělí najevo, že jeho vládě kvůli neřešenému problému uprchlíků dochází trpělivost. Naznačil, že Itálie má „plán B,“ jak krizovou situaci řešit. „Evropská unie je na křižovatce,“ citovala předsedu vlády italská agentura ANSA. „Plán A je založen na přesvědčení, že EU uvažuje jako společenství a problém jako takový vyřeší. Plán B spočívá v tom, že si poradíme sami. Itálie se s problémem vyrovná jako velká země, kterou ve skutečnosti je,“ konstatoval premiér, aniž uvedl další podrobnosti.

KAMBERSKÝ: Kvóta, posila míru

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve v pondělí přísný postup policie bránil. „Itálie se o ně (uprchlíky) musí postarat, tak to určuje evropské právo,“ řekl v rozhovoru pro stanici BFMTV. Podle něj je příliv uprchlíků ve srovnání s loňským rokem obrovský a francouzské úřady už za letošek z hranic do Itálie vrátily přes 6000 běženců.

V Itálii nechtějí zůstat

Italský ministr vnitra Angelino Alfano ale situaci na přechodu Ventimiglia označil za „políček Evropě“. „Tihle lidé chtějí do Evropy, ne do Itálie. Ty obrázky zítra vezmu s sebou na setkání ministrů vnitra do Lucemburku,“ řekl televizní stanici Rai3.

Schengenská dohoda umožňuje volný pohyb osob mezi většinou zemí EU, ale Rakousko a Francie v posledních dnech posílily kontroly na hranicích s Itálií. Nepouštějí do svých zemí imigranty, kteří se pak vracejí do italského vnitrozemí. Rakouské, francouzské, ale i německé úřady obviňují Řím, že přivírá oko nad imigranty, kteří se snaží z Itálie vycestovat.

"Je známo, že mnoho uprchlíků prostě v Itálii zůstat nechce. Je jasné, že...
Do Itálie loni přicestovalo přes 170.000 uprchlíků, ve sběrných zařízeních jich...

Podle stávajících pravidel by běženci měli podat žádost o azyl v zemi, v níž poprvé překročili hranice Evropské unie, v praxi se to ale neděje. Do Itálie loni přicestovalo přes 170.000 uprchlíků, ve sběrných zařízeních jich ale nyní je jen 76.000.

„Je známo, že mnoho uprchlíků prostě v Itálii zůstat nechce. Je jasné, že navzdory pokusům tady tyto lidi udržet je těžké jim zabránit ve vycestování do dalších států, kde mají přátele nebo příbuzné,“ řekl agentuře DPA Mario Morcone, šéf odboru azylové politiky na italském ministerstvu vnitra.

Ne 24, ale 200 tisíc

Itálie kvůli přílivu imigrantů chce po Evropské unii větší solidaritu a změnu azylové politiky. Podporuje také myšlenku stanovení kvót pro přijímání imigrantů, které by alespoň částečně ulevily migračnímu tlaku na jihoevropské země. Podle diplomatů v Bruselu ale hrozí, že systém kvót nebude v nejbližší době možné prosadit pro široký odpor v unii 28 států. Proti se staví deset zemí EU včetně Česka.

Italský premiér Matteo Renzi chce ještě před bruselským summitem plánovaným na konec června o problému uprchlíků mluvit s britským premiérem Davidem Cameronem, s německou kancléřkou Angelou Merkelovou nebo s francouzským premiérem Manuelem Vallsem. On sám považuje počet 24.000 uprchlíků, kteří by podle navržených kvót měli putovat z Itálie do dalších členských zemí EU, za nedostatečný. „Podělit se jen o 24.000 uprchlíků, to považuji spíše za provokaci,“ uvedl Renzi. Podle odhadů by letos do Itálie mělo přijet přes 200.000 nelegálních migrantů.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat