Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Italská vláda čelí masovým protestům, prezident varuje před nepokoji

Svět

  11:51
ŘÍM - Italský prezident Giorgio Napolitano v souvislosti s pokračujícími protesty v zemi varoval před nebezpečím vypuknutí sociálních nepokojů. Podle agentury DPA při předvánočním setkání s nejvyššími představiteli státních institucí upozornil politiky, že je nezbytné provést hluboké politické a ekonomické reformy.

Protivládní protesty v italském Turíně foto: Reuters

Itálii v poslední době zasáhla vlna protestů proti úsporné politice vlády. V pondělí ráno například podle agentury ANSA ochromily hromadnou dopravu ve velkých městech, jako jsou Řím, Milán, Neapol a Turín, stávky vyhlášené odborovým svazem pracujících v dopravě.

ČTĚTE TAKÉ:

Tíživá situace obyvatel

Napolitano v souvislosti s aktuálním vývojem poukázal na tíživou situaci, v níž se kvůli krizi ocitly široké vrstvy obyvatelstva. Proto je podle něj nutné také přijmout sociální opatření, jež by pomohla nejvíce postiženým lidem.

Prezident vyzval k aktivní účasti na prosazení reforem i středopravou stranu Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, která před třemi týdny přestala vládu premiéra Enrica Letty podporovat. Kritizoval také Berlusconiho návrh, aby se v květnu současně s volbami do Evropského parlamentu uskutečnily i předčasné volby italského zákonodárného sboru. "Politická stabilita je v Itálii obzvláště důležitá," zdůraznil šéf státu.

Ekonomická recese a politické skandály

Italská ekonomika, která je třetí největší v eurozóně, se ocitla v hluboké recesi. Italové vyšli do ulic kvůli klesajícím příjmům, kvůli vysoké nezaměstnanosti, která mezi mladými pod 25 let dokonce přesahuje 40 procent, ale také kvůli velkým podvodům a skandálům mezi politiky.

Podle zprávy, kterou citovala agentura Reuters a která kombinuje údaje o ohrožení chudobou, o nízké pracovní příležitosti a o obtížné hmotné situaci, spadá 29,9 procenta obyvatel minimálně do jedné z těchto kategorií. Evropský průměr je 24,8 procenta. Přes 21 procent Italů není schopno přiměřeně vytápět své příbytky, v roce 2011 to bylo 18 procent.

Hnutí vidlí

Inspirátorem protestů se stalo "Hnutí vidlí" založené skupinou sicilských sedláků, kteří žádali větší pomoc od vlády. Jejich akce ale postupně přerostla v širší hnutí vyjadřující nespokojenost s nejrůznějšími institucemi. Lettův kabinet se nyní obává, že se k nim přidají i levicoví a pravicoví extremisté mající sklony k násilí, kteří by mohli převzít "iniciativu".

Některé místní skupiny "Hnutí vidlí" ze Sicílie a z Benátska podle agentury ANSA již oznámily, že se ve středu nezúčastní velké plánované demonstrace v Římě právě kvůli obavám z násilí. Starosta Říma Ignazio Marino prohlásil, že úřady jsou připraveny na jakýkoli scénář tohoto protestu a že nedovolí zablokování dopravy ve městě, jak tomu bylo doposud při demonstracích jinde v zemi.

Autoři: ,