14. února 2014 14:15, aktualizováno  14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letta podal demisi. Na post italského premiéra míří nezkušený Renzi

Enrico Letta se rozloučil s funkcí italského premiéra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Enrico Letta se rozloučil s funkcí italského premiéra. | foto: Reuters

Italský premiér Enrico Letta po deseti měsících v čele vlády podal demisi do rukou prezidenta Giorgia Napolitana. Informovala o tom agentura AFP. Demise je důsledkem sporů uvnitř vládní Demokratické strany. Její šéf Matteo Renzi je nejvážnějším adeptem na premiérské křeslo v nově formované vládě.

Ještě ráno vedl Letta poslední zasedání kabinetu a poté novinářům oznámil, že schůzka s prezidentem je naplánovaná na odpoledne. Původně se předpokládalo, že oba muži se setkají už v 11:00 SEČ.

Demise italského premiéra je vyvrcholením dlouhodobých vnitrostranických sporů uvnitř středolevé PD, která je ve vládě klíčovým hráčem. Ve čtvrtek širší vedení strany podpořilo svého šéfa Renziho, který Lettu kritizoval za příliš pomalé tempo při prosazování ekonomických reforem a který chtěl, aby se premiér vzdal funkce.

Očekává se, že právě devětatřicetiletý starosta Florencie Renzi se stane novým předsedou vlády. Zatím ale není jasné, zda ho prezident skutečně pověří sestavením nového kabinetu a kdy se tak případně stane.

Italskou vládu nyní tvoří PD a strana Nová centristická pravice (NCD), která vznikla teprve nedávno po rozdělení pravicového Lidu svobody expremiéra Silvia Berlusconiho. Její šéf Angelino Alfano podporu případného nového kabinetu nevyloučil, vše bude podle něj záležet na jejím programu.

MATTEO RENZI

  •  Nedávno zvolený šéf vládní středolevicové Demokratické strany (PD) a starosta Florencie Matteo Renzi nikdy nezasedal v parlamentu a nedostatek politických zkušeností by rád nahradil charismatem a energií.
  • Má výraznou podporu veřejnosti, v nedávném průzkumu se pro něj vyslovilo 54 procent dotázaných.
  • Sám sebe Renzi prezentuje jako rozchod s minulostí v každém směru, na druhou stranu je někdy kritizován za ne zcela jasný program (méně veřejných výdajů, méně byrokracie apod.).,
  • Podle komentátorů působí tento milovník maratónů a jízdy na kole uvolněně, je dobrý řečník a bývá přirovnáván k britskému expremiérovi Tonymu Blairovi. Podobně jako on vede svou stranu blíže k politickému středu ve snaze oslovit více voličů, dokonce i pravicové.
  • Narodil se 11. ledna 1975 ve Florencii, vystudoval Florentskou univerzitu. V roce 1996 vstoupil do tehdejší Italské lidové strany, v letech 2002-2007 byl členem tehdejší strany Kopretina.
  • Než vstoupil do politiky, pracoval pro rodinnou marketingovou firmu Chil. V letech 2004-2009 byl guvernérem provincie Florencie. Starostou Florencie je od roku 2009 a Demokratickou stranu vede od loňského dubna.
  • Renzi je ženatý, jeho žena je učitelka, a mají dva syny a dceru.
Lídr Demokratické strany Matteo Renzi. Renzi byl italským prezidentem pověřen sestavením nové vlády.

Lídr Demokratické strany Matteo Renzi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!