Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Italská vláda čelí masovým protestům, prezident varuje před nepokoji

Svět

  11:51
ŘÍM - Italský prezident Giorgio Napolitano v souvislosti s pokračujícími protesty v zemi varoval před nebezpečím vypuknutí sociálních nepokojů. Podle agentury DPA při předvánočním setkání s nejvyššími představiteli státních institucí upozornil politiky, že je nezbytné provést hluboké politické a ekonomické reformy.

Protivládní protesty v italském Turíně foto: Reuters

Itálii v poslední době zasáhla vlna protestů proti úsporné politice vlády. V pondělí ráno například podle agentury ANSA ochromily hromadnou dopravu ve velkých městech, jako jsou Řím, Milán, Neapol a Turín, stávky vyhlášené odborovým svazem pracujících v dopravě.

ČTĚTE TAKÉ:

Tíživá situace obyvatel

Napolitano v souvislosti s aktuálním vývojem poukázal na tíživou situaci, v níž se kvůli krizi ocitly široké vrstvy obyvatelstva. Proto je podle něj nutné také přijmout sociální opatření, jež by pomohla nejvíce postiženým lidem.

Prezident vyzval k aktivní účasti na prosazení reforem i středopravou stranu Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, která před třemi týdny přestala vládu premiéra Enrica Letty podporovat. Kritizoval také Berlusconiho návrh, aby se v květnu současně s volbami do Evropského parlamentu uskutečnily i předčasné volby italského zákonodárného sboru. "Politická stabilita je v Itálii obzvláště důležitá," zdůraznil šéf státu.

Ekonomická recese a politické skandály

Italská ekonomika, která je třetí největší v eurozóně, se ocitla v hluboké recesi. Italové vyšli do ulic kvůli klesajícím příjmům, kvůli vysoké nezaměstnanosti, která mezi mladými pod 25 let dokonce přesahuje 40 procent, ale také kvůli velkým podvodům a skandálům mezi politiky.

Podle zprávy, kterou citovala agentura Reuters a která kombinuje údaje o ohrožení chudobou, o nízké pracovní příležitosti a o obtížné hmotné situaci, spadá 29,9 procenta obyvatel minimálně do jedné z těchto kategorií. Evropský průměr je 24,8 procenta. Přes 21 procent Italů není schopno přiměřeně vytápět své příbytky, v roce 2011 to bylo 18 procent.

Hnutí vidlí

Inspirátorem protestů se stalo "Hnutí vidlí" založené skupinou sicilských sedláků, kteří žádali větší pomoc od vlády. Jejich akce ale postupně přerostla v širší hnutí vyjadřující nespokojenost s nejrůznějšími institucemi. Lettův kabinet se nyní obává, že se k nim přidají i levicoví a pravicoví extremisté mající sklony k násilí, kteří by mohli převzít "iniciativu".

Některé místní skupiny "Hnutí vidlí" ze Sicílie a z Benátska podle agentury ANSA již oznámily, že se ve středu nezúčastní velké plánované demonstrace v Římě právě kvůli obavám z násilí. Starosta Říma Ignazio Marino prohlásil, že úřady jsou připraveny na jakýkoli scénář tohoto protestu a že nedovolí zablokování dopravy ve městě, jak tomu bylo doposud při demonstracích jinde v zemi.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...