Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izraelské tanky vjely do Rafáhu, armáda popírá útok na humanitární zónu

ilustrační snímek foto: Reuters

Izraelské tanky vjely do centra Rafáhu na jihu Pásma Gazy, informovala v úterý agentura Reuters. Před izraelskou vojenskou ofenzivou v Rafáhu za poslední tři týdny uprchl už milion Palestinců, oznámil Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě. Podle něj ale pro uprchlíky není nikde v Gaze bezpečno a distribuce humanitární pomoci je už takřka nemožná.
  11:15aktualizováno  19:54

Tanky se objevily nedaleko mešity Al-Awda v centru města, uvedl web The Jerusalem Post. Dodal, že velení izraelské armády událost zatím nekomentovalo a očekává se, že vydá prohlášení později.

Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Rafáhu před třemi týdny se zdůvodněním, že jsou tam poslední větší jednotky palestinského hnutí Hamás a že bez velké akce v této oblasti nemůže Hamás porazit.

Začátkem května se ale také znovu rozhořely boje i na severu a v centrální části Pásma Gazy v oblastech, o nichž armáda dříve uváděla, že je má už z větší části pod kontrolou.

Armáda dosud tvrdila, že v Rafáhu nejde o rozsáhlou akci, ale o „omezenou“ operaci. Od ofenzivy v Rafáhu už několik měsíců odrazovala Izrael řada zemí, včetně Spojených států, proto, že tam od října před boji v jiných částech Pásma Gazy utekl přes milion Palestinců.

Den před zahájením operace v Rafáhu 6. května izraelská armáda vyzvala civilisty ve východní části oblasti, aby se evakuovali k pobřeží. Postupně evakuační výzvy rozšiřovala na další části Rafáhu.

V úterý oznámil úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA, že Rafáh opustil zhruba milion Palestinců. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody. Distribuce humanitární pomoci je už takřka nemožná, dodal úřad OSN.

Agentura AP v úterý popsala katastrofální podmínky, v nichž celé rodiny přebývají ve stanech na pobřeží Pásma Gazy. Stany se táhnou v délce asi 16 kilometrů. A zatímco otcové shání vodu a jídlo, děti prohrabávají odpadky a sutiny budov a hledají zbytky dřeva či lepenky, které by jejich matky mohly použít pro oheň na vaření. Nedaleko stanů mají vykopané díry, které slouží jako toalety, popsala AP.

Samotní Palestinci si podle agentury Reuters stěžují, že jsou vystaveni izraelským útokům, kamkoli se pohnou, a že v posledních měsících opakovaně prchají v rámci tohoto izolovaného území z místa na místo.

Izraelská armáda popírá útok, při němž podle úřadů v Gaze zemřelo 21 lidí

Úřady v Pásmu Gazy vedené Hamásem uvedli, že nejméně 21 Palestinců zahynulo a desítky dalších byly v úterý zraněny při zřejmě dalších izraelských úderech na stanoviště s vnitřně vysídlenými lidmi západně od Rafáhu. Izraelská armáda ale popřela, že humanitární zónu zasáhla.

Terčem nejnovějších izraelských úderů byly podle zdravotníků a místních obyvatel stany vnitřně vysídlených rodin v oblasti Mavásí, která byla vyznačena jako humanitární zóna. „V rozporu se zprávami z posledních několika hodin izraelské jednotky neudeřily v humanitární oblasti Mavásí,“ zdůraznila vpodvečer armáda v prohlášení.

Nabíl abú Rudajná, mluvčí předsedy Palestinské autonomie, která vykonává omezenou správu na okupovaném Západním břehu Jordánu, označil úterní údery na Rafáh za masakr.

V neděli večer izraelské vzdušné údery proti členům Hamásu v uprchlickém táboře v západní části Rafáhu přitom zřejmě způsobily rozsáhlý požár ve stanovém městě, který připravil o život 45 lidí a dalších asi 250 zranil.

Událost, kterou izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za „tragickou nehodu“ a která se dosud vyšetřuje, vyvolala ostrou kritiku z řad zástupců humanitární organizací i mezinárodního společenství. Nedělní údery v úterý znovu odsoudil generální tajemník OSN António Guterres a vyzval k okamžitému zastavení hrůzy a utrpení.

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Rafáhu navzdory pátečnímu rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu, který mu nařídil zastavit v této oblasti vojenskou ofenzivu. Izraelská vláda nicméně tvrdí, že Rafáh je poslední baštou Hamásu v Pásmu Gazy, bez jeho dobytí nemůže válku vyhrát a „žádná síla na světě“ v tom nemůže Izraeli zabránit.

Izrael zahájil bombardování a koncem října i pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku vedeném Hamásem na pohraniční obce 7. října, při kterém radikálové zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a zajali přes 250 lidí.

Podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem od té doby přišlo o život v důsledku vzdušných úderů i pozemních bojů přes 36 tisíc Palestinců. Údaje nerozlišují mezi zabitými civilisty a bojovníky, jichž izraelská armáda podle posledního Netanjahuova vyjádření zabila kolem 14 tisíc.

Válka také v Pásmu Gazy způsobila humanitární krizi a stovky tisíc lidí se podle úřadů OSN ocitly na pokraji hladomoru.

Autoři: ,

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...