Informovaly o tom agentury Reuters a AP a server The Times of Israel (ToI), jejichž reportéři tunel v doprovodu izraelských vojáků navštívili.
Šéf UNRWA Philippe Lazzarini uvedl, že úřad nevěděl, co je pod jeho sídlem, a nemá odbornost ani kapacitu zjišťovat, co se děje pod jeho budovami.
Objevený prostor je podle izraelské armády dalším důkazem, že UNRWA spolupracuje s palestinským hnutím Hamás, které 7. října napadlo Izrael a pozabíjelo na 1200 lidí. Izrael nedávno úřad OSN obvinil, že se 12 jeho zaměstnanců podílelo na přípravách tohoto teroristického útoku.
Obvinění vedlo k omezení financování agentury jak ze strany Izraele, tak mnoha dalších zemí, včetně USA, Německa či Británie. Evropská komise po úřadu žádá nezávislý audit. UNRWA tvrdí, že pokud se situace s financováním nevyřeší do konce února, tak bude muset přerušit své aktivity.
Hnutí Hamás mělo podle izraelské armády v 700 metrů dlouhém vybetonovaném systému tunelů, který leží v hloubce zhruba 18 metrů, pracovnu a ubytovací prostory pro IT pracovníky.
Tunel se místy rozdvojoval a odhaloval boční místnosti, v nichž byly kancelářské prostory s vyprázdněnými ocelovými trezory nebo vykachlíkovaná toaleta. Jedna velká místnost byla zaplněna počítačovými servery, další řadou průmyslových baterií, popisuje Reuters.
Tunel podle armády vedl do sklepa velitelství UNRWA a byl také v bezprostřední blízkosti školy pod správou OSN, v níž nacházejí útočiště uprchlíci. Právě těmto místům se podle armády izraelské útoky v Pásmu Gazy snaží vyhnout, ne vždy však úspěšně.
„UNRWA nevěděl, co je pod jeho hlavním sídlem v Gaze,“ uvedl na twitteru šéf této agentury OSN Lazzarini. Dodal, že centrálu ve městě na severu Pásma Gazy opustili pracovníci UNRWA už 12. října, pět dní po začátku války. „Nejsme tedy schopni potvrdit ani jinak komentovat tyto zprávy,“ uvedl.
UNRWA vznikl po konci první arabsko-izraelské války s úkolem zajišťovat palestinským uprchlíkům jídlo a další služby jako vzdělání a lékařskou péči. Oficiálně byl založen na konci roku 1949 Valným shromážděním OSN. Pracuje pro něj asi 30 tisíc lidí, z toho 13 tisíc v Pásmu Gazy. Izrael tento úřad dlouhodobě kritizuje.
Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v sobotu vyzval v souvislosti se zprávou o nalezení tunelu pod sídlem v Gaze Lazzariniho k okamžité rezignaci.
Česká republika UNRWA finančně nepodporuje už od roku 2020. Do té doby činil podle ministerstva zahraničí roční příspěvek tři miliony korun.