Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zajali jsme několik izraelských vojáků, tvrdí Hamás. Izrael to popřel

Izraelské síly se vrací do Pásma Gazy, kde vypršelo dočasné příměří s palestinským ozbrojeným hnutím Hamás. (1. prosince 2023) foto: Reuters

Bojovníci hnutí Hamás při sobotních bojích v Džabáliji na severu Pásma Gazy zajali izraelské vojáky, uvedl v neděli mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu Abú Ubajdá. Počet zajatců neupřesnil. Izraelská vláda tvrzení popřela, informovala agentura Reuters.
  8:46

„Naši bojovníci vylákali sionistické síly do tunelu, kde je přepadli... Stáhli se poté, co všechny nepřátelské síly zabili, zranili nebo zajali,“ řekl Abú Ubajdá v nahrané zprávě, kterou časně ráno odvysílala stanice Al-Džazíra.

Izraelská armáda to odmítla. „Nedošlo k žádnému incidentu, při němž by byl unesen nějaký voják,“ napsala armáda v prohlášení.

Hamás zveřejnil video, na němž je podle všeho vidět zakrvácený člověk, jak je tažen po zemi v tunelu. Hnutí rovněž ukázalo fotografie vojenské uniformy a pušky. Agentura Reuters uvedla, že se jí nepodařilo ověřit identitu osoby na videu, ani to, v jakém je stavu.

Izrael zahájil operaci v Pásmu Gazy po teroristickém útoku vedeném Hamásem na jihoizraelské obce, při kterém bojovníci 7. října zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a zajali více než 250 rukojmích. V Pásmu Gazy zahynulo v důsledku bojů podle místních zdravotníků 35 903 lidí a 80 420 lidí bylo zraněno.

23. května 2024

Autoři: ,