25. července 2017 7:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael otočil, detektory z Chrámové hory zmizí. Nahradí je ‚důmyslná technologie‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Pohled z výšky na Chrámovou horu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled z výšky na Chrámovou horu. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelská vláda rozhodla, že od vstupů na posvátný okrsek na Chrámové hoře v Jeruzalémě odstraní sporné detektory kovu. S odvoláním na prohlášení bezpečnostního kabinetu o tom v úterý informovala agentura Reuters. Zavedení tohoto bezpečnostního opatření, jež mělo podle Izraele znemožnit pronášení zbraní na posvátné místo, vyvolalo nové napětí i násilné střety mezi Izraelci a Palestinci.

Izraelský bezpečnostní kabinet pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua po několikahodinovém nočním zasedání rozhodl, že nahradí detektory kovů „důmyslnou technologií“. Podle izraelských médií by mohlo jít o kamery s vysokým rozlišením, které dokážou odhalit skryté předměty.

Kdy detektory kovu zmizí, vláda neuvedla. Agentura AP ale před oficiálním oznámením o odstranění detektorů informovala, že k Chrámové hoře míří těžké stroje a dělníci. Dokud nebudou zavedena nová bezpečnostní opatření, zvýší Izrael přítomnost bezpečnostních složek v oblasti, uvedl kabinet.

Detektory kovu umístil Izrael v jeruzalémském Starém Městě u vstupů na Chrámovou horu poté, co zde tři arabští ozbrojenci zabili v polovině července dva izraelské policisty. Izraelské bezpečnostní složky následně útočníky zabily.

Palestinci nová izraelská bezpečností opatření odmítali a tvrdli, že Izrael porušil právo správy posvátného okrsku, který spadá pod muslimskou nadaci. Napětí vyústilo minulý týden ve střety, při nichž přišli o život nejméně čtyři Palestinci a stovky jich utrpěly zranění.

Muslimští představitelé vyzvali věřící, aby neprocházeli detektory a modlili se raději v ulicích. Izraelská polici posílila své oddíly a připravila se na střety.

Muslimští představitelé vyzvali věřící, aby neprocházeli detektory a modlili se raději v ulicích. Izraelská polici posílila své oddíly a připravila se na střety.

V pondělí koordinátor OSN pro izraelsko-palestinský mírový proces Nikolaj Mladenov varoval, že je nezbytné najít do pátku řešení krize kolem Chrámové hory, která může mít „katastrofální důsledky daleko za zdmi Starého Města“. Kvůli novému napětí kolem Chrámové hory zasedala i Rada bezpečnosti OSN.

Chrámová hora jedním ze tří posvátných míst islámu, ale je významná i pro židy, protože v minulosti tam podle jejich tradice stával židovský chrám. Podle nynějšího uspořádání tam mohou jednou z bran židé vstupovat, ale mají zakázáno se na hoře modlit. Radikální kruhy se snaží prosadit změnu tohoto opatření a umožnit židům modlitbu místě někdejšího chrámu, což ale vláda odmítá.

ČTK
  • 19Diskuse
Jobs Contact
Skladník (20.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč