Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Pomoc pro Gazu půjde přes přechod Rafáh, který Egypt dosud držel zavřený

Svět

  19:21
Palestinci se konečně dočkají humanitární pomoci. Otevírá se jediný přechod, který nespravuje Izrael. Rafáh je na hranici s Egyptem, který jej dosud držel z řady důvodů zavřený. Přes přechod již projely stroje na opravu silnic, v pátek by se měl zcela otevřít. Izrael již dříve oznámil, že vstupu humanitární pomoci z Egypta bránit nebude.

Egyptská média s odkazem na neupřesněné zdroje uvedla, že Rafáh se otevře v pátek, aniž by sdělila podrobnosti o pomoci, která jím projede.

Ve čtvrtek čekala v blízkosti přechodu na egyptské straně více než stovka nákladních automobilů, ale neočekává se, že by se do Pásma Gazy dostaly dříve než v pátek, řekly Reuters egyptské bezpečnostní zdroje.

V noci na čtvrtek americký prezident Joe Biden oznámil, že egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí souhlasil s tím, že přes Rafáh projede do Pásma Gazy 20 kamionů s humanitární pomocí. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že tento počet považuje za zcela nedostatečný.

Dodávka pomoci má být první od chvíle, kdy Izrael oznámil, že v reakci na ničivý útok radikálního hnutí Hamás na izraelské území ze 7. října odstřihne Pásmo Gazy od dodávek vody, elektřiny i potravin.

OSN varovala před „humanitární katastrofou“ i v souvislosti s odvetným izraelským bombardováním Pásma Gazy, při němž podle palestinských úřadů zahynulo už 3785 Palestinců. Izraelské statistiky uvádějí, že útoky Hamásu připravily v Izraeli o život na 1400 lidí.

Kde je přechod a proč je důležitý?

Rafáh je jediným přechodem, který není pod kontrolou Izraele. Nachází se na jihu pásma Gazy a je kontrolován Egyptem. Od prvních dnů konfliktu v Pásmu Gazy je mimo provoz v důsledku izraelského bombardování.

Je jedinou cestou pro humanitární pomoc z egyptské Sinajské oblasti a také jediným místem, kudy mohou obyvatelé Gazy uprchnout.

Držitelé zahraničních pasů, včetně Američanů, zamířili do této oblasti v naději, že jim bude umožněn odchod na základě jakékoli dohody, ačkoli Káhira uvedla, že pomoc musí být dodána jako první.

Většina z 2,3 milionu obyvatel Gazy byla před začátkem současného konfliktu závislá na pomoci a podle OSN dodávala do této oblasti humanitární pomoc zhruba stovka nákladních aut denně.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že bude pokračovat v blokádě humanitární pomoci z Izraele do Gazy, dokud nebudou propuštěni rukojmí držené Hamásem.

Okolní státy migranty nechtějí

Arabské země mají hluboko zakořeněné obavy, že válka Izraele s Hamásem v Gaze by mohla vyvolat novou vlnu trvalého vysídlení z území Palestiny.

Egypt, jediný arabský stát sdílející hranici s Gazou, a Jordánsko, které sousedí s Izraelci okupovaným Západním břehem, varovali před vynuceným vysídlením Palestinců z jejich území. I proto Egypt je s přechodem Rafáh opatrný.

Pro Araby a Palestince znamená vyhnání z území svého státu „Nakbu“, neboli „katastrofu“, která nastala v roce 1948 při vzniku Izraele. Izrael zpochybňuje tvrzení, že Palestince vyhnal, a tvrdí, že byl napaden pěti arabskými státy po svém vzniku.

Přibližně 700 tisícům Palestincům, což je polovina arabské populace tehdejší britské Palestiny, byl zabaven majetek a část z nich byla vysídlena či odešla do sousedních arabských států. Mnoho z nich stále žije v uprchlických táborech. V důsledku toho mnoho Palestinců tvrdí, že nechtějí opustit Gazu.

Autoři: ,