24. července 2018 13:43, aktualizováno  15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael sestřelil syrský bombardér Su-24 dvěma raketami Patriot. Byl 1,5 kilometru uvnitř vzdušného prostoru

Dvoumístný bombardér Suchoj 24. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvoumístný bombardér Suchoj 24. | foto: Wikimedia / Alexander Mishin

TEL AVIV / PRAHA Izraelská armáda v úterý sestřelila syrský letoun, který podle Izraelců vletěl 1,5 kilometru do jejich vzdušného prostoru, informovala agentura AFP. Izraelská armáda na Twitteru uvedla, že byly odpáleny dvě rakety Patriot.

Podle informací Anny Ahronheimové z Jerusalem Post Izraelci šlo o syrský letoun typu Suchoj Su-24. Izrael sestřelil syrské letadlo podruhé od začátku syrského konfliktu v roce 2011. Poprvé sestřelila izraelská armáda syrské letadlo v roce 2014.

Letoun byl podle dostupných informací sestřelen na severu země nad jižní částí Golanských výšin poté, co vstoupil do izraelského vzdušného prostoru. Stav bombardéru ani posádky zatím není znám.

24.července 2018 v 13:19, příspěvek archivován: 24.července 2018 v 13:40

#BREAKING: #IDF says 2 Patriot missiles were launched at a #Syria(n) Sukhoi fighter jet which penetrated 2km into northern #Israel

„Izraelský nepřítel potvrzuje podporu ozbrojených teroristických skupin, pálil na jedno z našich vojenských letadel,“ uvedla syrská armáda s tím, že stíhačka podnikala nálety proti teroristům a nacházela se v syrském vzdušném prostoru.

Izrael svou protiraketovou obranu aktivoval také v pondělí. Šlo naopak o střely, které nakonec dopadly v Sýrii. Začátkem měsíce Izrael dvakrát během jednoho týdne vypálil raketu systému Patriot na bezpilotní letouny, které se blížily k Izraeli ze Sýrie. Podobný incident se stal i v červnu.

Dvě třetiny Golanských výšin okupuje Izrael, který je obsadil během dvou válek v roce 1967 a v roce 1973. Roku 1981 je pak v rozporu s rezolucemi OSN anektoval. Východ Golan je syrský a na části území je nárazníkové pásmo kontrolované silami OSN UNDOF.

Izrael přítomnost Ruskem podporované syrské armády poblíž hranic znepokojuje. Obává se i blízkosti jemu nepřátelských íránských jednotek, které jsou rovněž spojencem syrské vlády.

mhMartin Hampejs