Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvNejmenovaný americký činitel agentuře Reuters řekl, že USA v pátek letecky nad Pásmem Gazy shodily humanitární pomoc počtvrté. Neposkytl ale bližší podrobnosti ohledně místa, kam pomoc dopadla, ani kolik porcí jídla obsahovala, napsala agentura.
Záběry na sociálních sítích zachycují vojenské letadlo, které z malé výšky shodí několik desítek beden s humanitárními zásobami.
Ve druhé polovině videa je vidět, že nejméně v jednom případě padák nefunguje správně a bedna padá volným pádem.
Zdravotník, který pracuje na pohotovosti v nemocnici aš-Šífa , největší v Pásmu Gazy, agentuře AFP sdělil, že k tragédii došlo v uprchlickém táboře Šatí západně od města Gaza a že zranění byli převezeni do této nemocnice. Web The Times of Israel s odvoláním na jiného zdravotníka píše, že mezi pěti mrtvými jsou dvě děti.
Tiskový odbor vlády Hamásu v Pásmu Gazy podle Al-Džazíry potvrdil, že zahynulo pět lidí. „Takové shazování pomoci je spíše okázalou propagandou než humanitární službou,“ uvedl úřad. „Již dříve jsme upozorňovali, že to ohrožuje životy občanů v Pásmu Gazy, a to se dnes stalo, když balíčky spadly lidem na hlavu,“ dodal s tím, že pomoc je třeba přivážet pozemní cestou.
Izrael ve válce |
„Když letadla začala shazovat náklad, vydali jsme se s bratrem do oblasti v naději, že získáme pytel mouky,“ řekl agentuře AFP padesátiletý Muhammad Ghúl, jenž žije v přímořském táboře. „Padák se však neotevřel a náklad dopadl jako raketa na střechu jednoho z domů,“ poznamenal.
Dodal, že poté viděl lidi, kteří nesli tři těla, a zraněné mezi těmi, kdo se shromáždili na střeše budovy a snažili se přivolat pomoc.
Mezinárodní koalice v reakci na zhoršující se humanitární situaci v Pásmu Gazy a váznoucí dodávky pomoci po zemi zintenzivnila snahy dostat do Gazy zásoby letecky. Od začátku války mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás se v tomto směru nejvíce angažovalo Jordánsko, minulý týden své první letecké dodávky oznámily také Spojené státy nebo Belgie.
Pomoc se shazuje na severu Pásma Gazy, kde panuje hluboká humanitární krize. OSN uvedla, že letecké shazování pomoci či navrhovaný námořní humanitární koridor nemůže zcela nahradit doručování pomoci pozemní cestou. Podle humanitárních skupin je ale nyní téměř nemožné dopravit humanitární pomoc na většinu území Pásma Gazy vzhledem k rozpadu veřejného pořádku a nemožnosti dodávky koordinovat s izraelskou armádou, která v oblasti pokračuje v ofenzivě.