Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael zničil další mnohopatrový dům. K zemi šla v Gaze již třetí výšková budova, obyvatelé to věděli předem

Izraelská armáda srovnala výškovou budovu v Gaze se zemí. Z místa, kde stála,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelská armáda srovnala výškovou budovu v Gaze se zemí. Z místa, kde stála,... | foto: ČTK

Jeruzalém/Gaza Izraelská armáda ve středu v Gaze zničila další mnohopatrový dům. Jeho obyvatele předem varovala. Jde od pondělka o třetí výškovou civilní budovu, na niž izraelská armáda zaútočila. Podle ní tam byly byty a úřadovny radikálního Hamásu. V bojích Hamásu a dalších radikálů proti Izraeli od pondělka zemřelo skoro 60 lidí, z nichž 53 jsou Palestinci a šest Izraelci.

Podle zdrojů z Gazy Izrael informoval správu výškové budovy o následném útoku a nutné evakuaci. Jako v předchozích dvou případech před vlastním útokem na střechu Izraelci shodili menší munici, která nevybuchuje, aby upozornili na blížící se hlavní útok.

Hamás a Islámský džihád o pondělka na Izrael vypálily 1200 raket, z nichž 200 spadlo ještě na území Pásma Gazy. Izraelská protivzdušná obrana zachytila 85 až 90 procent střel mířících na hustě obydlená místa.

Ministr obrany Benny Ganc dal příkaz k sestavení krizového hospodářského výboru, který vládě dá prostředky k zajištění kriticky důležitých potřeb obyvatelstva. Izraelská média k tomu píší, že jde o nezvyklé rozhodnutí, které se většinou dělá před rozsáhlou vojenskou operací nebo v případě přírodní katastrofy.

Z USA ve středu na místo odcestuje zástupce tajemníka pro izraelsko-palestinské záležitosti Hady Amr, aby pomohl situaci uklidnit. Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve středu vyzval Izrael, aby učinil vše, co je v jeho silách, a vyhnul se civilním obětem, i když má právo chránit své obyvatelstvo.

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že vysoce postavený člen Hamásu řekl, že je skupina připravená útoky na Izrael zatavit na „základě vzájemnosti“. Tento zdroj sdělil, že by svět měl přinutit Izrael nenasazovat policisty v jeruzalémské mešitě Al-Aksá.

O bojích jedná na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, ale stejně jako v minulém případě USA nesouhlasí s textem společného prohlášení. „USA si nemyslí, že společné prohlášení pomůže situaci zklidnit,“ citoval server The Times of Israel nejmenovaného diplomata. Podle něj si USA myslí, že samotné mimořádné zasedání je dostatečným projevem znepokojení. Čtrnáct z 15 členů RB OSN bylo připraveno schválit společnou deklaraci.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že Izraelci a Palestinci musejí boje zastavit a předejít širšímu konfliktu. EU je podle Borrella zděšena velkým počtem civilních obětí, mezi nimiž jsou také děti.

Podle Hamásu Izraelci od pondělka zabili 53 Palestinců, mezi nimiž je 14 dětí. Palestinská skupina ochránců lidských práv, která si říká Mezinárodní obrana dětí - Palestina (DCIP) na své stránce uvedla, že část z těchto dětí zabily palestinské rakety, jež nedoletěly k cíli. V její zprávě o pondělních incidentech, při nichž zemřelo devět dětí, se uvádí, že patnáctiletý Palestinec zemřel při útoku izraelského dronu u Džabálíje. Útok mířil na jeho otce, který je jedním z velitelů Hamásu, a chlapec byl s ním. Osm lidí, mezi nimi dvě děti, zabila podomácku vyrobená raketa, která vybuchla předčasně. Dalších šest dětí přišlo o život při výbuchu, jehož příčina není jasná.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

Grafton Recruitment Praha
Elektrokonstruktér | 60 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč