Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jaceňukova rezignace? Dění na Ukrajině je tragikomické, říká analytik

USA

  6:00
PRAHA - O víkendu zastřelili neznámí útočníci starostu ukrajinského Kremenčuku, který otevřeně podporoval demonstrace na Majdanu. Ve stejný den také někdo ostřeloval dům starosty Lvova. Tyto události zasáhly Ukrajinu ve chvíli, kdy premiér Arsenij Jaceňuk podal rezignaci. „Nechápu, proč koalice nevydržela, vzhledem k situaci, ve které se Ukrajina nachází,“ říká analytik Karel Svoboda z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Jaceňukova rezignace? Vlastně ani nevíme, jestli je platná, říká analytik. foto: Reuters

Lidovky.cz: Zatím se největší konflikt odehrával na východě Ukrajiny, kde armáda útočí na proruské separatisty. Jak ale celou krizi posouvá zastřelení starosty Kremenčuku, který otevřeně podporoval Majdan? Více ČTĚTE ZDE.
Je to určitá forma individuálního teroru. Nevíme zatím úplně přesně, co to bylo za lidi, jestli byli navázáni na tzv. separatisty či to byly kriminální skupiny, které se snažily zastrašit starostu. Na druhou stranu jestliže ve stejný den byl ostřelován dům starosty Lvova, tak tam nějaký trend je. Ale jak bude posilovat, to těžko odhadnout.

Lidovky.cz: Tyto události se staly ve chvíli, kdy ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk podal rezignaci. Zdůvodňoval ji rozpadem vládní koalice a blokováním vládních návrhů. O co konkrétně šlo?
O rozpočtové návrhy. Jaceňuk se chystal zavést vojenský rozpočet a strana Svoboda s tím nesouhlasila. To byl zásadní problém. Byly to hlavně finanční záležitosti, protože zavedení tohoto rozpočtu je výdajově náročné. Ukrajina v tuto chvíli platí poměrně velké sumy čistě na vojenské akce a některým stranám se zdálo, že vojenský rozpočet zase tak nutný není.

Karel Svoboda

Karel Svoboda

  • Karel Svoboda působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Věnuje se problematice postsovětského prostoru s důrazem na hospodářské vztahy mezi zeměmi.
  • V roce 2006 se účastnil voleb na Ukrajině jako pozorovatel. V letech 2012 až 2013 byl v rámci stipendia Fulbrightovy nadace na studijním pobytu v USA na University of Rochester, kde také přednášel.

Lidovky.cz: Není ale v situaci, která na Ukrajině panuje, jistota peněz pro armádu důležitá? Navrhovali odpůrci nějaká vlastní řešení?
Nevšiml jsem si. Navíc je možné, že doufají, že tímto krokem získají ještě více hlasů voličů. V tom případě se bavíme o politikaření, což je v současné situaci prazvláštní. Ale na Ukrajině se už ničemu nedivím.

Lidovky.cz: Proč ale koalice nevydržela pospolu právě kvůli situaci na východě země, kde se odehrávají tuhé boje?
To je něco, co úplně nechápu. Ale oni se zřejmě snaží o to, aby se znovu rozdaly karty. Zvlášť strana Svoboda má pocit, že může získat víc. A delší dobu se také mluvilo o tom, že Verkhovna Rada (Nejvyšší rada Ukrajiny, tedy ukrajinský parlament; pozn. redakce) byla zvolena ještě za bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a že úplně nereprezentuje to, co se na Ukrajině v současné době děje. A že by prezident Porošenko měl vypsat nové volby, ale jemu se do toho moc nechce.

Lidovky.cz: Prezident Porošenko odmítá Jaceňukovu rezignaci přijmout. Může to celou situaci zkomplikovat a předčasné volby oddálit?
Samozřejmě to může mít negativní vliv, protože pořád není jasné, jestli rezignace je platná, nebo není. Jaceňuk říká, že musel rezignovat, Porošenko mu oponuje, že nemusel. Je to opravdu až tragikomické. Je to ale další závažný problém, protože pokud ji prezident nepřijme, těžko říct, co se bude dál odehrávat.

Lidovky.cz: Jak rezignaci Jaceňukovy vlády, která slíbila v rámci možností stabilitu a teď to vzdává, vnímají občané, voliči?
Všichni se teď soustředí na vojenskou akci na východě země a tohle téma je poměrně v pozadí. Na vnitřní Ukrajině to vlastně svým způsobem nikoho nezajímá, hlavní agenda země je jasná. Není až tak důležité, kdo je u moci.

Lidovky.cz: Rezignace vlády ale podle Jaceňuka zbrzdí například dodávky zbraní a paliva pro armádu.
O těchto technických věcech musí někdo rozhodovat. Situace se sice trochu komplikuje, ale bude to na rozhodnutí dočasně pověřeného premiéra a ministra obrany.

Lidovky.cz: Pokud Ukrajinu čekají předčasné volby, o čem se bude nejvíce hovořit, co bude silným tématem? Dostane se do popředí také otázka toho, kdo podporoval bývalého prezident Viktora Janukovyče?
To bude určitě hodně silné. Ale pochybuju, že v ukrajinském parlamentu bude vůbec nějaká proruská strana. To si neumím představit, protože ruská politika nemá podporu vlastně ani v Donbasu, snad možná v Luhanské oblasti, tam lidé částečně vidí v Rusech spásu. To ale nestačí, aby například komunisté, u kterých se nyní uvažuje o rozpuštění, získali křesla v parlamentu. Zároveň osoby, které tam figurují, jsou schopné se transformovat a popřít, co kdy dělaly. Netvařme se, že se najednou všichni vymění a bude báječně.

Lidovky.cz: A rýsuje se v předčasných volbách jasný vítěz či někdo, kdo nabízí potenciál pro stabilitu?
Největší podporu má prezident Porošenko a poměrně úspěšným postupem vojenské operace ji neustále zvyšuje. On vlastně ani neměl jinou šanci, co mohl dělat jiného, protože pokud by boj nezintenzivnil, tak by ho západ - řekněme - sežral.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.