4. srpna 2018 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Parfém‘ si rozetřela po zápěstí, zkolabovala a v nemocnici zemřela. Našel britský pár novičok v popelnici?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 86Diskuse
Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. | foto: Reuters

Londýn Specialisté protiteroristické policie odstranili v britském Salisbury v souvislosti s případem otravy nervově paralytickou látkou typu novičok dvě popelnice. Udělali tak na základě rozhovorů s jednou z obětí otravy. Obě popelnice posléze odborníci převezli do laboratoře na chemické zbraně Porton Down k další analýze.

Vyšetřovatelé popelnice odstranili ve čtvrtek přibližně v jednu hodinu v noci, uvedla britská Metropolitní policie na svém webu. Členové protiteroristické policejní jednotky to udělali na základě rozhovorů s otráveným Britem, Charliem Rowleyem. Ten předtím médiím říkal, že si přesně nevzpomíná, kde k lahvičce s látkou přišel. 

Popelnice se nacházely v jedné z uzavřených a prohledávaných oblastí Salisbury. Poté, co je specialisté odstranili, zrušili i ochrannou zónu okolo nich.

Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále...
Julija Skripalová poprvé promluvila o léčbě otravy novičokem (23. května 2018).

Policisté i nadále prohledávají několik míst, mimo jiné zahrady, ve kterých se Dawn Sturgessová a Charlie Rowley pohybovali předtím, než se novičokem otrávili. Místa, která policisté už prohledali, jsou pro veřejnost bezpečná.

Případ otravy pravděpodobně souvisí s otravou Skripalových ze 4. března letošního roku. Obě jihoanglická města, ve kterých k otravám došlo, se totiž nacházejí přibližně jedenáct kilometrů od sebe.

V případu otravy Skripalových byla nervově paralytická látka na klice dveří. Je tedy možné, že nádobu s novičokem pachatelé odhodili právě do jedné z popelnic, odkud ji později Rowley či Sturgessová možná vzal.

Dawn Sturgessové bylo 44 let.

Dawn Sturgessové bylo 44 let.

Novičokem se Rowley a jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová otrávili 30. června v Amesbury. Do styku s nervově paralytickou látkou přišli podle policie nejspíš nešťastnou náhodou. Sturgessová, která si „parfém“ nastříkala na zápěstí,  na následky otravy zemřela, Rowley 10. července nabyl vědomí a následně byl propuštěn z nemocnice. Podle policie byla zdrojem otravy malá lahvička, která se našla v Rowleyho domě.

Lenka Čechová
  • 86Diskuse

Najdete na Lidovky.cz