11. března 2012 20:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Co čeká Slovensko? Půtky s Maďary, nebo daně pro bohaté

Vítěz Robert Fico.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz Robert Fico. | foto: ČTK

BRATISLAVA Levicový Směr získal jasnou většinu a ovládne slovenský parlament. Jak se změní Slovensko v čele s Robertem Ficem? "Lze očekávat zdaňování bohatších a diplomatické střety s Maďarskem", řekl serveru Lidovky. odborník na slovenskou politickou scénu Petr Just.

1. Slovenskou scénu čekají daně z luxusu a účtování s Gorilou

Novou vládu čeká boj s vysokou nezaměstnaností, jakož i nelehká úloha ozdravit státní finance, aby podíl veřejného schodku na výkonu ekonomiky v příštím roce nepřekročil tříprocentní limit stanovený Bruselem. Fico se k tomuto závazku přihlásil a jako prioritu uvedl stabilizaci veřejných financí.

Výsledky slovenských parlamentních voleb
Smer-SD44,4 %83 mandátů
KDH8,8 %16 mandátů
OlaNO8,6 %16 mandátů
Most-Híd6,9 %13 mandátů
SDKÚ-DS6,1 %11 mandátů
SaS5,9 %11 mandátů

Fico už dříve oznámil, že by zvýšil zvláštní daň pro banky, která je už nyní jednou z nejvyšších v Evropské unii. Více na dani z příjmů patrně zaplatí i občané s nadprůměrnými příjmy a nejziskovější firmy. "Fico dodal, že to nechce dělat na úkor lidí s nízkými příjmy. Z toho se dá vyvodit zavádění milionářských daní nebo zdanění luxusního zboží. I když to otevřeně neřekl, lze očekávat jakési zdaňování bohatších", odhadl pro server Lidovky.cz politolog Petr Just. Zavedení selektivní daně by však podle ekonomů mohlo znamenat prvek nejistoty pro zahraniční investory.

Jak hodnotí volby muž, který zveřejnil spis Gorila?

Co se týká vyšetřování korupční kauzy Gorila, Robert Fico v jednom z předvolebních rozhovorů slíbil, že do něj nebude zasahovat. "Existuje obava, že se Fico pokusí zastavit nebo alespoň zpomalit vyšetřování týmu, který ustanovil ještě před volbami dosluhující ministr vnitra. Nebo že výsledky vyšetřování zůstanou nepublikovány. Jeho jméno se totiž ve spisu Gorila objevuje mnohem častěji než jména jiných politiků. Například Dzurindovo jméno tam narozdíl od Ficova vůbec není," podotkl Just.

Anketa

Byli byste v Česku pro vládu jedné strany?

Ano, byla by tak možnost dělat potřebné reformy 3128
Ne, omezuje to kontrolu moci 3272
Spíše ne, máme špatné zkušenosti z minulosti 324
Nevím, je mi to jedno 97

2. Česko-slovenské vztahy se nezmění

Na česko-slovenských vztazích se vítězství levice zřejmě neprojeví. "Vlády s odlišnou orientací nebyly problém ani v minulosti. Naopak jedno z nejintenzivnějších období česko-slovenských vztahů bylo za vlády Mikuláše Dzurindy a Miloše Zemana, kteří patřili do odlišných ideologických táborů. Neočekávám proto, že by se ve vztazích obou zemí něco změnilo", myslí si Just.

První zahraniční cesta Roberta Fica v roli staronového premiéra povede právě do Prahy. Narozdíl od končící premiérky Ivety Radičové Fico nekritizoval Česko za to, že se nepřipojilo k úmluvě EU o rozpočtové odpovědnosti.

"Vždy jsem plně respektoval vnitřní věci České republiky, nepatří mi komentovat tyto otázky," uvedl Fico v České televizi.

3. Fico je nyní proevropský

Během tiskové konference Roberta Fica zaznělo slovo Evropa několikrát. "Fico kritizoval vládu pro neschopnost jednotného postoje k záchrannému balíčku pro Řecko. Možná je to z jeho strany i jakýsi pokus o nápravu. Když  byl poprvé ve vládě, měl za koaliční partnery nacionalistickou SNS, mečiarovskou HZDS a v Evropě byl i vlastními kolegy-socialisty vnímán negativně za to, že v roce 2006 umožnil těmto stranám vstoupit do vlády," poukázal politolog Just.

ČTĚTE TAKÉ:

"Teď žádné partnery nemá a jeho rétorika je značně proevropská. Zajistil přeci hlasy poslanců Směru při druhém hlasování o eurovalu a lze tedy očekávat, že v této linii bude pokračovat," mínil Just.

4. Střet dvou mocichtivých lídrů

Ficova vláda v roce 2008 zakázala vstup maďarského prezidenta na území Slovenska, když měl odhalit sochu svatého Štěpána. Lze tedy očekávat vyostření vztahů mezi Bratislavou a Budapeští?

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Na obou stranách Dunaje jsou teď vlády silných, po moci toužících lídrů a v obou případech mají v parlamentu většinu. Viktor Orbán dokonce ústavní, ale i Ficova většina je velice pohodlná. Fico byl vůči Maďarům vždy kritický a často hrál na slovenskou nacionalistickou notu. Myslím, že proto hrozí diplomatické střety", přemítal Just.

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz