Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Jak stárnou němečtí teroristé

Svět

  9:15
BERLÍN - Už řadu dní diskutuje Německo o možném propuštění dvou členů někdejší levicové teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF). V současnosti v německých věznicích pobývají čtyři bývalí teroristé.

Frakce rudé armády (znak). foto: Reprofoto

Nejméně sedm dalších však kriminalisté stále hledají - některé už tři desetiletí. Kdispozici přitom mají jen staré fotografie. Policie teď proto nechala tři někdejší příslušníky RAF na snímcích „digitálně zestárnout“.

Ernst-Volker Wilhem Staub, Daniela Kletteová a Burkhard Garweg se zdržují na neznámém místě a mohou být potenciálně nebezpeční. „Vycházíme z toho, že tyto hledané osoby jsou ozbrojené,“ varoval Spolkový kriminální úřad (BKA). Podle serveru Netzeitung vydala německá policie na pátrání po této trojici milionové sumy - mimo jiné i na počítačové zpracování několik let starých fotografií hledaných osob. Přesto dosud práce policejních expertů nepřinesla výsledek: trio Staub, Kletteová a Garweg se dopadnout nepodařilo.

Třicet let nezvěstná
Z čeho němečtí kriminalisté výše jmenované obviňují? Kletteová se měla v roce 1991 podílet na útoku na ambasádu USA v Bonnu. Spolu s Garwegem měla být „členkou teroristické organizace“. Staub je hledán proto, že se po vykonání trestu v 80.letech opět připojil k RAF.

Policii však stále unikají další nejméně čtyři bývalí teroristé. Například Friederike Krabbeová, která se měla v roce 1977 podílet na vraždě průmyslníka Hannse-Martina Schleyera. Koncem 70. let údajně žila s arabským specialistou na výrobu bomb v Iráku a Sýrii. Od té doby se po ní slehla zem. Němečtí vyšetřovatelé mají k dispozici jen její fotografii z roku 1970.

Stejně tak neví policie nic o Ingeborg Barzové. Ta se měla v roce 1971 zúčastnit přepadení banky v Kaiserslauternu, při kterém byl zavražděn jeden člověk. Nic známo není ani o osudu Angely Lutherové, spolupachatelky atentátu na sídlo americké armády v Heidelbergu z roku 1972. Další pravděpodobná členka RAF Ingrid Siepmannová údajně zemřela na útěku v roce 1982.

Odborník na tuto problematiku Butz Peters na stránkách deníku Die Welt upozorňuje, že identita teroristů aktivních v 80. letech navíc policii zůstává z velké části zcela neznámá. Kriminalisté tedy ani často nevědí, po kom mají pátrat.

Letos v lednu se začalo v Německu debatovat o tom, že by mohli být z vězení předčasně propuštěni bývalí členové RAF Christian Klar a Brigitte Mohnhauptová. Oba si odseděli už 24 let. RAF vznikla v roce 1970. K jejím zakladatelům patřili Ulrike Meinhofová, Andreas Baader a Gudrun Ensslinová. Svou činnost RAF ukončila v roce 1998.

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...