27. září 2017 22:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jako v 1984 od Orwella. Trump smazal z Twitteru podporu ‚svému‘ neúspěšnému kandidátovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Donald Trump během projevu v Indianapolis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump během projevu v Indianapolis. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump utrpěl v úterý nepřímou porážku, když v republikánských primárkách ve státě Alabama nezvítězil jím podporovaný kandidát na uvolněné místo senátora. O křeslo v Senátu se místo favorita stranického establishmentu Luthera Strange s demokratem utká ultrakonzervativní advokát a vyhlášený odpůrce homosexuálních svazků Roy Moore. Trump mu po vyhlášení výsledků telefonicky pogratuloval. Moore prohlásil, že podporuje prezidentův politický program.

Moore ve volbách, které rozhodnou o nástupci ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse v senátorském křesle, získal 55 procent hlasů, zatímco prezidentem podporovaný rival Strange 45 procent.

Ostře sledované republikánské primárky podle amerických médií ukázaly, že pokračuje úspěšná vlna kandidátů mimo politický establishment, která vynesla do Bílého domu samotného Trumpa. Nyní se však paradoxně jím podporovaný kandidát Strange musel sklonit před mužem, za nímž stál prezidentův bývalý hlavní stratég Steve Bannon. S ním se Trump v srpnu rozešel.

Donald Trump.
Donald Trump v Bruselu.

Volební výbory napojené na republikánské senátory investovaly do Strangeovy kampaně miliony dolarů. Prezident se za volbu Strangea opakovaně přimlouval a přijel ho do Alabamy osobně podpořit.

Test schopnosti oslovit republikánskou voličskou základnu

Trump si podle amerických komentátorů dobře uvědomuje, že volby v Alabamě jsou testem jeho schopnosti oslovit republikánskou voličskou základnu, zejména její ultrakonzervativní část. Sám Trump novinářům řekl, že jeho angažovanost v alabamských volbách pro něj představuje velké riziko. „Když Luther Strange nevyhraje, půjdou po mně,“ vyjádřil podle agentury Reuters obavu z tlaku nacionalistické pravice.

Jejím reprezentantem je v očích většiny Američanů právě Bannon, který se po vyhazovu z Bílého domu vrátil do redakce polofašistického zpravodajského serveru Breitbart News, který sám založil.

Vítězovi primárek nicméně Trump poblahopřál a označil ho za „skvělého chlapíka, který vedl fantastickou kampaň“ a pomůže mu ve snaze „vrátit Americe její velikost“. Zároveň Moorea vyzval k tomu, aby porazil demokratického kandidáta Douga Jonese v prosincových volbách.

Média si po Mooreově vítězství povšimla, že Trump vymazal některé své tweety, kterými podpořil Strangea. Příkladem je vzkaz, ve kterém prezident napsal, že od té doby, co se za něj postavil, Strangeovy preference v průzkumech veřejného mínění stoupají. Vymazal rovněž tweet, že Strange nikoho nenechá na holičkách, nebo výzvu, aby lidé pro Strangea hlasovali.

BBC: Strange mizí v propadlišti dějin tak

BBC k promazání Trumpova twitteru poznamenala, že Strange mizí v propadlišti dějin tak, že po něm nezůstává žádná stopa. Dodala, že Trump svým počínáním obrušuje minulost podobně, jako je tomu v románu 1984 od George Orwella, kde totalitní režim neustále upravuje historii podle svých aktuálních potřeb.

Moore ve středu v televizi Fox News prohlásil, že podporuje Trumpův program. V Senátu by však přinejmenším v klíčové otázce zrušení zdravotní reformy Trumpova demokratického předchůdce Baracka Obamy prezidentovi radost neudělal, neboť by prý nepodpořil poslední republikánský návrh.

Republikán bude favoritem hlasování, neboť v konzervativní Alabamě nevyhrál demokratický kandidát od roku 1992.

Bannon uvedl, že vítězství někdejšího vysoce postaveného soudce může povzbudit další řadové kandidáty, aby se pokusili sesadit dobře finančně zajištěné republikány z jejich postů ve volbách do Kongresu příští rok. „Stát po státu uvidíte lidi, kteří budou následovat příkladu soudce Roye Moorea, lidi, kteří nepotřebují peníze od elit,“ řekl Bannon.

ČTK
  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz