Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Japonsko disponuje účinným lékem proti covid-19. Chystá se ho poslat i do Česka

Antivirotikum Avigan. foto: Jiji Press Photo/HOČTK

Tokio/Praha - Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě onemocnění covid-19.
  9:02aktualizováno  11:30

Antivirotikum Avigan, které je nyní ve fázi klinických testů, prokázalo účinnost v boji s nemocí v Číně. S odvoláním na úterní prohlášení japonského ministerstva zahraničí o tom informovala japonská tisková agentura Kjódó. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) už koncem března oznámil, že s Japonskem o dodávce tohoto léku jedná.

Lék také známý pod názvem Favipiravir vyrábí japonská společnost spadající pod koncern Fujifilm Holdings. Společnost vlastní klinické testování spustila koncem března.

Koronavirus mohl uniknout z wu-chanské laboratoře. Tvrzení amerického vědce podporují i britští ministři

„Se zeměmi, které mají zájem, budeme mezinárodně pracovat na klinickém výzkumu Aviganu,“ uvedl japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi. V dvacítce zemí, které lék obdrží, je kromě Česka také Bulharsko, Indonésie, Írán, Barma, Saúdská Arábie a Turecko. Dalších 30 zemí má podle Motegiho o lék zájem, jeho nákup před několika dny oznámilo německé ministerstvo zdravotnictví.

Účinnost léčiva při boji s onemocněním covid-19 již dříve zaznamenali výzkumníci v jihočínském Šen-čenu a na univerzitě ve středočínském městě Wu-chan, odkud se koronavirus na konci loňského roku začal šířit. Avigan zabírá hlavně u těch pacientů, kteří mají mírnější projevy nemoci.

Širokospektrální antivirotikum bylo testováno mimo jiné i při léčbě eboly při epidemii této nemoci v západní Africe v roce 2014. SÚKL upozornil, že stejně jako u ostatních potenciálních léků na nemoc šířenou novým typem koronaviru je tento přípravek experimentální a teprve se hodnotí jeho bezpečnost a účinnost, nelze tak předpokládat, že nějaký z testovaných léků bude ihned ve větším množství distribuovaný populaci.

„Jsou obvykle určeny k léčbě jiných onemocnění, a proto jakékoliv použití v neindikovaných situacích musí být velmi pečlivě zvažováno,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Klinických hodnocení, tedy finálních procesů testování možných léků na covid-19, firmy zahájily přes 500. Podle přehledu zveřejněného SÚKL se testují také léky, které se jindy používají proti malárii, HIV nebo ebole.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...