Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Koronavirus mohl uniknout z wu-chanské laboratoře. Tvrzení amerického vědce podporují i britští ministři

Vědec v laboratoři v čínském Wu-chanu. foto: ČTK

Wu-chan - Někteří vědci připustili, že by koronavirus mohl uniknout z wu-chanské laboratoře. Jiní to ale pokládají za konspiraci. Teorií o vzniku pandemie je ale mnohem více.
  17:24aktualizováno  7. dubna 10:57

Co zbude ze světa po koronaviru. Kdo se chystá na zhroucení civilizace, bude zklamaný

Divoká zvířata v klecích postavených na sobě, na zemi hromady vnitřností vedle stolice a krve. Tak podle Petera Daszaka, lovce virů působícího v Číně přes 10 let, vypadá wu-chanské tržiště považované za místo, odkud se nejspíše virus rozšířil. Právě tyto skutečnosti nejvíce přijímanou teorii podporují. „Jsou to perfektní podmínky pro šíření virů. Nejen, že tam lidé pracují, hrají si tam i děti. Žijí tam celé rodiny,“ uvedl Daszak pro CNN. K jeho názoru se připojil o profesor Kolumbijské univerity Simon Anthony, podle kterého jsou právě tyto podmínky důvodem pro toto „nejjednodušší, nejviditelnější a nejpravděpodobnější vysvětlení.“

Zda se však lidé nakazili přímo na trhu není jisté. Tuto teorii rozporuje fakt, že první nakažení neměli žádnou spojitost s podobnými místy.

Profesor mikrobiologie Vincent Racaniello z Kolumbijské univerzity nabízí další variantu: zdrojem ohniska mohl být zemědělec, který se od netopýrů nakazil během sbírání jejich trusu. Ten se používá jako hnojivo. „U netopýrů se tyto viry vyskytují ve střevech a objevují se v jejich výkalech zvaných guano. Pokud se vydáte do jeskyní, kde netopýři přebývají, jsou jimi úplně poseté,“ popisuje. Racaniello spekuluje, že viry se z výkalů mohly na člověka přenést poté, co je zemědělci sklízeli a použili jako hnojivo na svých polích. Poté se nákaza mohla začít šířit z člověka na člověka.

„Víme, že v Číně je možné jíst netopýry – to je další varianta,“ řekl. „Ale nemyslím si, že je to pravděpodobnější než farmář, který sklízí guano, nebo ten, který se nakazí od netopýrů ve své stodole,“ míní Racaniello.

Virus může přežívat v mezihostitelích

Přestože se vědci na ‚netopýřím původu‘ shodují, virus se nemusel přenést na člověka přímo z nich. Podle Daszdaka se mohl z těchto savců dostat na hospodářská zvířata vyskytující se na zmiňovaných trzích a až poté na člověka.

„Pokud by existoval takzvaný přechodný hostitel, zvíře, do kterého se ‚netopýrový‘ virus dostal a z něj se pak přenesl na člověka, virus by stále mohl přebývat v hostiteli. A těmi jsou stovky, tisíce těchto zvířat a farem, kde se tento virus může stále vyskytovat,“ uvedl Daszdak. To vidí jako největší riziko. „I když se zbavíme ohniska, stále je tu šance, že by se tento virus mohl znovu objevit,“ zdůraznil.

Podle profesora Andrewa Cunninghama z Londýnské zoologické společnosti jsou podobné trhy hlavním kandidátem pro nákazu mezi jednotlivými zvířaty. „Zvířata jsou ve stresu a stávají se přímo virovými továrnami,“ uvádí.

Z řad vědců se však ozývají i silní odpůrci. „Je zcela jasné, že trh neměl žádnou souvislost s původem viru, místo toho se jen podílel na zesílení ohniska, které začalo ve Wu-chanu téměř o měsíc dříve,“ uvedl americký odborník na biologickou bezpečnost profesor Richard Ebright z Mikrobiologického institutu Waksman University v New Jersey.

Koronavirus mohl uniknout z wu-chanské laboratoře

Když byl trh s volně žijícími živočichy v lednu tohoto roku uzavřen, objevila se v pekingských médiích informace o pacientovi nula. Za první infikovanou osobu byl označen Huang Yanling, výzkumný pracovník Wu-chanského virologického ústavu, který od roku 2015 provozuje jako jediný v pevninské Číně specializovanou laboratoř podléhající nejvyššímu stupni biologického zabezpečení. A právě vědci z tohoto ústavu jako první přišli se zjištěním, ze se genom SARS-CoV-2 z 96 % shoduje s koronavirem, který se běžně vyskytuje u netopýrů. 

Wu-chanský institut virologie

Laboratoř řízená Čínskou akademií věd se ve Wu-chanu nachází pouhých 10 kilometrů od tržiště, které je považované za ohnisko epidemie. 

  • V roce 2018 list People’s Daily uvedl, že je laboratoř například schopná „provádět experimenty s vysoce patogenními mikroorganismy.“ Mezi takové se řadí například virus Ebola.

Informaci o pacientovi nula však Virologický institut vyvrátil. Huang prý v laboratoři nepracuje od roku 2015, a navíc měl být na přítomnost koronaviru testován a onemocnění covid-19 se u něj neprokázalo.

I vedoucí výzkumná pracovnice Virologického institutu Shi Zhengli jakékoliv spekulace o původu viru u její domovské laboratoře striktně odmítla. Dokonce se zaručila „svým vlastním životem“, že ohnisko nákazy s činností laboratoře nijak nesouvisí. 

Nebyl vytvořen záměrně, ale mohl uniknout

Americký odborník na biologickou bezpečnost profesor Richard Ebright z Mikrobiologického institutu Waksman University v New Jersey však přišel s novou teorií. Uvedl, že důkazy sice naznačují, že covid-19 nebyl vytvořen ani v jedné z wu-chanských laboratoří - v Centru pro kontrolu nemocí a Virologickém institutu- mohl z nich ale snadno uniknout.

Podle Ebrighta vědci v obou laboratořích nepracovali za dostatečně bezpečných podmínek. Na základě nepodložených informací se měli někteří zaměstnanci tohoto ústavu údajně nakazit poté, co byli postříkáni infikovanou krví, se kterou v laboratoři pracovali, a následně pak měli nakazit i wu-chanskou populaci. A to i přes vysoká bezpečnostní opatření, kterým by institut měl podléhat. 

Centrum pro kontrolu nemocí

Druhý ústav ve městě je Wu-chanské centrum pro kontrolu nemocí. To mělo prý provádět experimenty o přenosu koronavirů na zvířatech, jakými jsou například netopýři. Od údajného epicentra se nachází pouze tři kilometry.

Vědci obou wu-chanských institucí pracovali podle Ebrighta místo s doporučenou úrovní zabezpečení čtyři pouze s bezpečnostní úrovní dvě, která poskytuje jen minimální ochranu před infekcí laboratorních pracovníků. „Sběr virů, jejich kultivace, izolace nebo infekce zvířat v laboratoři by představovaly značné riziko infekce laboratorního pracovníka a od něj by pak hrozila nákaza veřejnosti,“ dodal.

Dospěl k závěru, že dostupné důkazy sice vyloučily, že by virus byl vytvořen v jedné z laboratoří, zato ale nevyloučil, že se nemohlo jednat o laboratorní nehodu, při které došlo k rozšíření viru.

Čína se ale brání. „K žádnému vědeckému nebo lékařskému závěru o původu nemoci covid-19 dosud nedošlo, protože stále probíhají příslušné sledovací práce,“ uvedl mluvčí čínského velvyslanectví v Británii. „WHO opakovaně prohlásila, že to, co svět nyní prožívá, je celosvětový jev. Jeho zdroj je neurčitý a je třeba se vyhnout jakémukoli stigmatizujícímu jazyku, který odkazuje na určitá místa,“ dodal.

Teorii podporují i někteří členové britské vlády

Britská vláda nepopírá, že k přenosu viru došlo poprvé na wu-chanském tržišti. Někteří britští ministři však podporují Ebrightovu teorii, že pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 mohla být způsobena únikem viru z čínské laboratoře, uvedl server The Mail.

Wu-chan se otevírá, uzávěra města skončí o půlnoci. Nákupní centra fungují, ale zatím zejí prázdnotou

„Existuje věrohodný alternativní pohled (k teorii, že virus pochází ze zvířat, pozn. red.) založený na povaze viru. Možná není náhoda, že ve Wu-chanu existuje virová laboratoř. Berme to v úvahu,“ uvedl anonymní člen krizového výboru vedeného Borisem Johnsonem, který údajně od bezpečnostních složek dostává podrobné utajené informace. Podle něj zpravodajské služby nezpochybňují, že virus pochází ze zvířat, zároveň ale čínské město ani nevyvrací, že se virus mezi lidmi z jedné z laboratoří rozšířil.

Čínská vláda stále zastává názor, že původ koronaviru SARS-CoV-2 je neznámý a ostatní by měli přestat „očerňovat“ Čínu. „Musíme naslouchat odborným a vědeckým názorům. Světová zdravotnická organizace (WHO) mnohokrát zdůraznila, že by se viry neměly spojovat se specifickými rasami, barvami kůže či zeměpisnými oblastmi,“ uvedl koncem března Luo Zhaohui, náměstek ministra zahraničních věcí. „Toto je mezinárodní konsenzus,“ zdůraznil.

K verzi o laboratorní nehodě jsou skeptičtí i vědci. „Laboratorní nehody se stávají, my to víme, ale rozhodně neexistuje důkaz, který by tuto variantu podporoval,“ řekl Simon Anthony. Za nedůvěryhodnou považuje tuto možnost i Racaniello: „Myslím že je součástí lidské přirozenosti domnívat se, že děláme to nejhorší. Na rozdíl od přírody.“