Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Tisíce uren a fronty v pohřebních ústavech ve Wu-chanu. Vzrůstají pochybnosti o čínských statistikách

Prázdná lůžka provizorní nemocnice ve Wu-chanu. foto: ČTK

Wu-chan - Podle čínských údajů se podařilo epidemii koronaviru v jejím původním epicentru, městě Wu-chanu, úspěšně zastavit. Po zveřejnění fotografií z pohřebních ústavů, na kterých jsou k vidění tisíce uren a nekonečné fronty rodinných příslušníků, se objevily pochybnosti o objektivitě čínských statistik.
  5:00

Zdá se, že ve Wu-chanu, kde se koronavirus poprvé výrazně projevil, se s nákazou již zdárně vypořádali. Před několika dny místní úřady oznámily, že 8. dubna zruší dosavadní restrikce a město se naplno otevře okolnímu světu. A to včetně tamních letišť. Počet nakažených za den, který se ještě v únoru pohyboval v řádu tisíců, klesl v březnu podle čínských statistik téměř na nulu.

Tomu ale rozporují svědectví z osmi pohřebních ústavů, které tento týden wuchanská radnice zpřístupnila rodinám zesnulých. Fotografie zveřejněné na čínských sociálních sítích ukazují, že zatímco rodinní příslušníci čekají v mnohahodinových frontách, nákladní auta do budov mezitím přiváží tisíce dalších uren. Čínský deník Caixin uvedl, že do jednoho z ústavů bylo během středy a čtvrtka přivezeno 5000 uren. Na jiné fotografii lze vidět 3500 vyskládaných uren, není ale jasné, kolik z nich je prázdných.

Podle oficiálních statistik ve Wu-chanu přitom na nákazu zemřelo celkově ‚jen’ 2535 lidí. Čínské úřady mají přitom historii skrývání skutečných čísel a také několikrát změnily způsob počítání případů, píše deník Time. Někteří Číňané jsou proto skeptičtí vůči současným statistikám a požadují disciplinární potrestání předních wuchanských funkcionářů.

Hongkongský kanál RTHK informoval o svědectví několika obyvatel Wu-chanu, kteří tvrdí, že nemocnice odmítají přijmout nové nakažené kvůli statistikám. Muž jménem Wan například popsal, že jeho matka onemocněla zápalem plic, ale nemocnice ji odmítla otestovat a poslala ji domů. “Autority to berou jako politickou, nikoli zdravotní záležitost,” uvedl.

RTHK dále píše, že úřady nechaly zavřít okolo 10 dočasných nemocnic, které testovaly i pacienty s mírnými příznaky. Podle deníku Caixin také mnoho pacientů zemřelo na jiné nemoci kvůli nedostatečné kapacitě přeplněných nemocnic.

Server NPR si také všiml, že někteří z vyléčených pacientů, které nemocnice propustily domů, se při dalším testování ukázali být stále pozitivní. Má se jednat až o desetinu pacientů. Je možné, že tito lidé nemají symptomy, ale virus stále přenáší. V takovém případě by epidemie tedy nemusela být zdaleka u konce.

Se zemřelými se zatím rodinní příslušníci nemohou řádně rozloučit. Do 30. dubna platí ve Wu-chanu zákaz chození na hřbitovy a zrušeny jsou i oslavy významného čínského svátku Qingming, při kterém Číňané čistí hroby svých předků.

Na sociální síti Weibo si také několik obyvatel města stěžovalo na restrikce spojené s vyzvednutím ostatků zesnulých. Někteří psali, že je k pohřebnímu ústavu musí doprovodit nadřízený z práce nebo člen sousedské rady, aby se zamezilo případnému tajnému pohřbu.

“Od radnice mi přišla zpráva, že musím počkat na oficiální povolení k vyzvednutí urny mého otce. Nařízení ohledně uren jsou tu velmi přísná,” napsala jedna uživatelka.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat