Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tisíce uren a fronty v pohřebních ústavech ve Wu-chanu. Vzrůstají pochybnosti o čínských statistikách

Prázdná lůžka provizorní nemocnice ve Wu-chanu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prázdná lůžka provizorní nemocnice ve Wu-chanu. | foto: ČTK

Wu-chan Podle čínských údajů se podařilo epidemii koronaviru v jejím původním epicentru, městě Wu-chanu, úspěšně zastavit. Po zveřejnění fotografií z pohřebních ústavů, na kterých jsou k vidění tisíce uren a nekonečné fronty rodinných příslušníků, se objevily pochybnosti o objektivitě čínských statistik.

Zdá se, že ve Wu-chanu, kde se koronavirus poprvé výrazně projevil, se s nákazou již zdárně vypořádali. Před několika dny místní úřady oznámily, že 8. dubna zruší dosavadní restrikce a město se naplno otevře okolnímu světu. A to včetně tamních letišť. Počet nakažených za den, který se ještě v únoru pohyboval v řádu tisíců, klesl v březnu podle čínských statistik téměř na nulu.

Tomu ale rozporují svědectví z osmi pohřebních ústavů, které tento týden wuchanská radnice zpřístupnila rodinám zesnulých. Fotografie zveřejněné na čínských sociálních sítích ukazují, že zatímco rodinní příslušníci čekají v mnohahodinových frontách, nákladní auta do budov mezitím přiváží tisíce dalších uren. Čínský deník Caixin uvedl, že do jednoho z ústavů bylo během středy a čtvrtka přivezeno 5000 uren. Na jiné fotografii lze vidět 3500 vyskládaných uren, není ale jasné, kolik z nich je prázdných.

28.března 2020 v 00:12, příspěvek archivován: 29.března 2020 v 15:52

Wuhan reported only about 2,500 #coronavirus deaths, but 5,000 urns were delivered to one mortuary over just 2 days. “Wuhan has seven other mortuaries.” https://t.co/32sIwcJYRq @shanghaiist

Podle oficiálních statistik ve Wu-chanu přitom na nákazu zemřelo celkově ‚jen’ 2535 lidí. Čínské úřady mají přitom historii skrývání skutečných čísel a také několikrát změnily způsob počítání případů, píše deník Time. Někteří Číňané jsou proto skeptičtí vůči současným statistikám a požadují disciplinární potrestání předních wuchanských funkcionářů.

Hongkongský kanál RTHK informoval o svědectví několika obyvatel Wu-chanu, kteří tvrdí, že nemocnice odmítají přijmout nové nakažené kvůli statistikám. Muž jménem Wan například popsal, že jeho matka onemocněla zápalem plic, ale nemocnice ji odmítla otestovat a poslala ji domů. “Autority to berou jako politickou, nikoli zdravotní záležitost,” uvedl.

RTHK dále píše, že úřady nechaly zavřít okolo 10 dočasných nemocnic, které testovaly i pacienty s mírnými příznaky. Podle deníku Caixin také mnoho pacientů zemřelo na jiné nemoci kvůli nedostatečné kapacitě přeplněných nemocnic.

Server NPR si také všiml, že někteří z vyléčených pacientů, které nemocnice propustily domů, se při dalším testování ukázali být stále pozitivní. Má se jednat až o desetinu pacientů. Je možné, že tito lidé nemají symptomy, ale virus stále přenáší. V takovém případě by epidemie tedy nemusela být zdaleka u konce.

Se zemřelými se zatím rodinní příslušníci nemohou řádně rozloučit. Do 30. dubna platí ve Wu-chanu zákaz chození na hřbitovy a zrušeny jsou i oslavy významného čínského svátku Qingming, při kterém Číňané čistí hroby svých předků.

Na sociální síti Weibo si také několik obyvatel města stěžovalo na restrikce spojené s vyzvednutím ostatků zesnulých. Někteří psali, že je k pohřebnímu ústavu musí doprovodit nadřízený z práce nebo člen sousedské rady, aby se zamezilo případnému tajnému pohřbu.

“Od radnice mi přišla zpráva, že musím počkat na oficiální povolení k vyzvednutí urny mého otce. Nařízení ohledně uren jsou tu velmi přísná,” napsala jedna uživatelka.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...