10. března 2018 19:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonský premiér i čínský prezident řekli Trumpovi, že jeho schůzku s Kimem uvítají

Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump hovořil s japonským premiérem Šinzó Abem i se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem o chystaném setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. Šéf Bílého domu to dnes oznámil na twitteru a naznačil, že oba státníci plánovanou historickou schůzku uvítali.

„Hovořil jsem s japonským premiérem Abem, který je velmi nadšený rozhovory se Severní Koreou,“ oznámil Trump.

Předtím na twitteru informoval také o dlouhém rozhovoru s čínským prezidentem. „Prezident Si mi řekl, že oceňuje, že USA usilují o diplomatické řešení problému, než aby se uchylovaly ke zlověstné alternativě. Čína je nadále nápomocná!“ napsal Trump.

Jihokorejský emisar Čchong Ui-jong v noci na pátek oznámil zprávu o dojednané schůzce Donalda Trumpa s Kim Čong-unem. Ve světě tato informace vyvolala většinou opatrný optimismus, neboť po vzájemných ostrých výpadech obou politiků z minulosti jde o průlom, který by mohl přispět k denuklearizaci Korejského poloostrova.

S šéfem japonské vlády Trump mluvil také o možnostech zlepšení americko-japonských vztahů. Zdůraznil, že nyní mají USA ve vzájemné obchodní výměně deficit ve výši 100 miliard dolarů, což podle něj „není spravedlivé, ani udržitelné“.

Trump v noci na pátek oznámil uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, které vstoupí v platnost za 15 dní. Ve světě vyvolal obavy z obchodní války. Výjimku Trump přiznal Kanadě a Mexiku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz