10. března 2018 9:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump pracuje na výjimce z nových cel pro Austrálii. O stejnou dohodu usiluje i EU

Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii. | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump pracuje s australským premiérem Malcolmem Turnbullem na dohodě, která by Austrálii umožnila vyhnout se novým clům na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Trump to napsal na svém twitterovém účtu.

„Mluvil jsem s australským premiérem Malcolmem Turnbullem. Chce mít velmi poctivé a reciproční vojenské a obchodní vztahy,“ uvedl Trump. „Pracujeme velmi rychle na bezpečnostní dohodě, abychom nemuseli uvalovat cla na ocel či hliník na svého spojence,“ dodal.

Americký prezident ve čtvrtek podepsal dekret o zavedení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku do USA. Opatření má vstoupit v platnost za 15 dní od podpisu, týkat se zatím nemá Kanady a Mexika.

09.března 2018 v 23:48, příspěvek archivován: 10.března 2018 v 08:55

Spoke to PM @TurnbullMalcolm of Australia. He is committed to having a very fair and reciprocal military and trade relationship. Working very quickly on a security agreement so we don’t have to impose steel or aluminum tariffs on our ally, the great nation of Australia!

O výjimku usiluje také Evropská unie. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová v pátek oznámila, že ve středu bude o situaci hovořit s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem. Uvedla také, že cla jsou podle EU v rozporu s pravidly Světové obchodní organizaci (WTO), takže není vyloučeno, že se Brusel na WTO obrátí.

ČTK