Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron se stal prezidentem Francie. Budu bránit Evropu, řekl

Emmanuel Macron se svou ženou Brigitte Trogneux na pódiu po proslovu nového... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron se svou ženou Brigitte Trogneux na pódiu po proslovu nového... | foto: Reuters

PRAHA Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron se ziskem 66,10 % hlasů. Před zhruba 20 tisíci svých příznivců, kteří se shromáždili k oslavám na nádvoří muzea Louvre, vzdal díky všem, kteří pro něho hlasovali. Ve svém proslovu upozornil, že zůstane věrný svým politickým slibům. Kandidátka extrémní pravice uznala porážku již krátce po uzavření volebních místností.

„Francie otevírá novou kapitolu, která bude ve znamení naděje a důvěry,“uvedl v prvním povolebním komentáři vítěz voleb Macron. Jen devětatřicetiletý Emmanuel Macron se stane nejmladším francouzským prezidentem v historii země.

V prvním projevu v roli prezidenta připomněl, že má před sebou „celou řadu úkolů.“ „Budu bránit Evropu, je to naše civilizace, která je v sázce, náš způsob žít svobodně. Budu usilovat o posílení vazeb mezi Evropou a jejími občany,“ dodal Macron.

Podle Macrona bude za jeho prezidentství Francie v čele dvou bojů. V boji proti klimatickým změnám a v boji proti terorismu. „Mým úkolem bude zklidnit obavy,“ řekl také vítěz voleb v proslovu. „Budu ze všech svých sil bojovat proti současnému rozštěpení společnosti. Já pokorně, s úctou a přesvědčením budu sloužit Francii.“

Podporovatelé Emmanuela Macrona oslavují jeho volební vítězství v Paříži.
Nový francouzský prezident Emmanuel Macron při povolebním projevu

Macron připomněl i voliče Le Penové, což přítomní ocenili hučením a pískotem. „Nepískejte, projevili hněv a přesvědčení,“ řekl Macron. „Já je respektuji a v příštích pěti letech udělám vše pro to, aby neměli důvod volit extrémy,“ dodal Macron za všeobecného jásotu.

„Dnes jste zvítězili! Dnes zvítězila Francie!“ řekl Macron, který před své příznivce přišel za zvuku Ódy na radost, hymny Evropské unie.

Macron upozornil, že své vítězství bere s pokorou, a zároveň poukázal na to, že boj není u konce. Upozornil, že všechny čekají za více než měsíc parlamentní volby.

Ze 47 miliónů registrovaných voličů se 25,38 procent k hlasovacím urnám nedostavilo. Podle agentury Reuters jde o téměř rekordní neúčast. Rekordních 11,5 procent odevzdaných hlasů bylo buď prázdných nebo poškozených.

Macron se dostal do popředí od roku 2014 jako ministr hospodářství ve vládě Françoise Hollandea, z níž vloni v srpnu odešel, a s nově založeným hnutím Vpřed! (En Marche!) zahájil své vítězné tažení. Za svého působení ve vládě se proslavil ochranářským zákonem, namířeným proti levnější pracovní síle ze střední a východní Evropy. V úřadu ministra ale současně kritizoval francouzský sociální model.

Macron se narodil 21. prosince 1977 v Amiens, studoval filozofii na pařížské univerzitě Nanterre a v roce 2004 absolvoval prestižní Národní školu pro správní úředníky (ENA). Začal pracovat jako investiční bankéř v bance Rothschild & Cie. V letech 2006 - 2009 byl členem Socialistické strany (PS).

Uznala porážku

Marine Le Penová uznala svou porážku již několik desítek minut po uzavření hlasovacích místností. Ve svém proslovu řekla, že volala Emmanuelu Macronovi, aby mu popřála k vítězství, ale že situace ve Francii ukazuje na změnu. „Ve druhém kole voleb nebyla žádná z tradičních stran,“ uvedla Le Penová. „Je před námi další boj.“

„Francouzi si vybrali nového prezidenta republiky a volili kontinuitu. Blahopřeji mu ke zvolení a, protože mám na srdci vyšší zájmy země, přeji mu úspěch,“ prohlásila Le Penová v první reakci v parku Vincennes na jihovýchodě Paříže před stovkami svých příznivců.

„Chtěla bych poděkovat 11 milionům Francouzů, kteří mi dali svůj hlas a svou důvěru,“ dodala.

Gratulace napříč Evropou

Centristickému kandidátovi Macronovi již k vítězství ve francouzských prezidentských volbách popřáli vrcholní představitelé Evropské unie, včetně britské premiérky Theresy Mayové, amerického prezidenta Donalda Trumpa, kancléřky Angely Merkelové, nebo šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera.

Za českou vládu popřál k vítězství Emmanuelu Macronovi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Popřál mu i premiér Bohuslav Sobotka i další přední čeští politici.

Britská premiérka již také stihla hovořit s vítězem francouzských prezidentských voleb o odchodu Británie z Evropské unie. Informoval o tom v prohlášení její úřad. Podle něj se oba politici setkají na nadcházejících summitech NATO a G7.

„Dnes večer premiérka mluvila se zvoleným prezidentem Macronem, aby mu srdečně poblahopřála k jeho vítězství,“ sdělil mluvčí Mayové.

„Oba politici krátce diskutovali o brexitu a premiérka zopakovala, že Británie chce silné partnerství s bezpečnou a prosperující Evropskou unií, jakmile ji opustí,“ dodal podle agentury AFP. „Premiérka a zvolený prezident Macron se těší na setkání a rozhovory na nadcházejících summitech NATO a G7,“ doplnil podle agentury Reuters.

„Francie je jedním z našich nejbližších spojenců a my se těšíme na spolupráci s novým prezidentem v celé řadě našich společných priorit,“ uvedla na adresu zastánce užší evropské integrace Mayová.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...