2. června 2010 15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Jdeme si pro vás, Židé', skandovala turecká posádka 'mírové' flotily

Turecká loď plující do Gazy (22.5.2010) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká loď plující do Gazy (22.5.2010) | foto: ČTK

Televizní stanice Al Jazeera na konci května odvysílala reportáž z paluby turecké lodi mířící do pásma Gazy s humanitární pomocí. Jedna z pasažérek ve snímku přiznává: máme na výběr jen dvě dobré možnosti: dostat se do Gazy nebo zemřít mučednickou smrtí pro věc islámu.

Záběry byl pořízeny 28. května, v den, kdy se lodě sjely na domluveném místě u kyperského pobřeží. Odtud měly společně pokračovat k pásmu Gazy, plánovaný odjezd se ale nakonec opozdil o dva dny.  

Institut pro studium blízkovýchodních médií MEMRI video přeložil do angličtiny. "Přes všechny nečekané překážky a hrozby Izraele, rozdmýchal příjezd ostatních lodí u turecké posádky emoce a nadšení", říká v úvodu reportér Al Jazeery. 

Záběry poté ukazují  posádku skandující "Khyabar, Khyabar, oh Jews" (Chajbar, Chajbar, ó Židé). To je odkaz na Muslimům známou událost, kdy prorok Mohammad napadl a pokořil židovský kmen žijící v oáze Chajbar na Arabském poloostrově. Volným překlad by mohl znít jako "Jdeme si pro vás, Židé!”

Video si můžete prohlédnout ZDE

Zásah izraelské armády proti mírové flotile mířící do pásma Gazy už okomentoval předseda českého senátu Přemysl Sobotka, který konvoj označil za plánovanou provokací pod záminkou humanitární pomoci.

Sobotka poznamenal, že palestinské hnutí Hamas, které Gazu ovládá, bylo i Evropskou unií před časem označeno v podstatě za teroristické hnutí. Izrael má podle něj právo k určitým krokům vůči Hamasu, včetně blokády území, které tato organizace kontroluje.

Podotkl, že podle informací, které má nejen z izraelské strany, humanitární pomoc do Gazy "proudí plnými doušky". K zásahu izraelské armády vůči konvoji, při kterém několik lidí zahynulo, uvedl, že je mu samozřejmě líto každého lidského života, který byl zmařen.

Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová v pondělí použití násilí odsoudila a jménem Evropské unie vyjádřila lítost nad ztrátou životů. Česká diplomacie se k jejímu prohlášení přihlásila.

Lidovky.cz, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz