19. srpna 2016 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Je mi líto, že jsem způsobil bolest.‘ Trump se omluvil za své výroky

Trump na mítinku v Las Vegas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump na mítinku v Las Vegas. | foto: ČTK

WASHINGTON Republikánský uchazeč o americké prezidentské křeslo Donald Trump poprvé od zahájení volební kampaně připustil, že některé jeho výroky mohou voliče popudit a způsobit jim bolest. Na volebním shromáždění v severokarolínském městě Charlotte ve čtvrtek vyjádřil lítost a řekl, že svá kontroverzní slova pronáší pod vlivem „vzrušených debat“.

„Někdy při vzrušených debatách, když mluvíte o spoustě témat, nevybíráte slova a můžete říct něco špatného. To se mi stalo,“ přečetl Trump svým stoupencům text předem připraveného prohlášení. „Věřte tomu nebo ne, je mi to líto, opravdu líto. Zejména v případech, kdy to může způsobit lidskou bolest,“ dodal.

Podle analytiků Trumpova omluva souvisí se snahou vylepšit voličské preference, které dlouhodobě zvýhodňují Trumpovu demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou. Newyorský miliardář rovněž v minulých dnech změnil složení svého volebního štábu, aby vylepšil postavení v průzkumech, v nichž za Clintonovou zaostává zhruba o osm procent. Volit prezidenta Američané půjdou v listopadu.

Kandidát Trump:

Republikánský magnát nedávno pobouřil velkou část veřejnosti svými kritickými poznámkami na adresu muslimské rodiny, jejíž člen zahynul jako příslušník americké armády v Iráku. Americký tisk také neustále komentuje jeho dřívější opovržlivé výroky o ženách, přistěhovalcích a muslimech.

Podle agentury AP ale republikánský kandidát už svůj slovník upravil a vystupuje méně bojovně. Na shromáždění v Charlotte řekl, že chce být „hlasem každé zapomenuté oblasti v této zemi, která doufá v lepší budoucnost a čeká na ni“. Ve svém úsilí prý nepoleví, „dokud každé dítě bez ohledu na barvu pleti nebude mít možnost splnit si svůj americký sen“.

Trump si podle reklamních kanceláři v příštích deseti dnech rezervoval pro svou kampaň reklamní prostor na Floridě, v Severní Karolíně, Ohiu a Pensylvánii za pět milionů dolarů, což je jeho první investice tohoto druhu od nominační konference. Clintonová už naproti tomu do politické reklamy ve stejné době investovala 75 milionů.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.