28. května 2017 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je těžké vést kampaň proti majiteli novin, píše Economist o Babišovi

Andrej Babiš čeká před budovou ministerstva financí na příjezd svého nástupce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš čeká před budovou ministerstva financí na příjezd svého nástupce... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Týdeník the Economist vydal na svém webu popis české vládní krize a zároveň tvrdou kritiku šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle listu z vládní krize nejhůře vyšel premiér a lidé spíše mluví o nefunkční vládě, než o početných kauzách bývalého ministra financí, který „se nejspíše stane příštím českým premiérem.“

„V době, kdy noviny byly králem médií, americký kongresmen Charles Brownson říkával, že nikdo by se neměl hádat s tím, kdo kupuje inkoust po barelech. Princip, který stále platí, komplikuje život protivníkům Andreje Babiše,“ napsal list the Economist.

Economist při vysvětlování české vládní krize popisuje Babiše jako centristu, či miliardářského mediálního magnáta, který stejně jako „proruský prezident“ Zeman pohrdá politickým dialogem a demokratickým systémem kontroly a protiváhy. Podle týdeníku se proti tomuto mocenskému tandemu staví premiér Sobotka.

List připomíná kauzy, které podle Sobotky vedly k vládní krizi a připomíná, že politický růst Andreje Babiše se shoduje s jeho nákupem médií.

Andrej Babiš na tiskové konferenci.
Babiš fotí selfie s jedním z účastníků akce.

„Babiš trvá na tom, že nezneužil svůj byznys nebo média k politickým ziskům. Byl ale poškozen nahrávkami, vypuštěnými tento měsíc, na kterých on a novinář (Marek Přibil z MF Dnes - pozn. red.) diskutují, jak zdiskreditovat politické oponenty za pomoci uniklých dokumentů,“ připomíná Economist nedávnou kauzu.

Podle listu Babiše daleko více než odposlechy poškodila kauza s „daňovým únikem“, který se týká daňové optimalizace využívají korunové dluhopisy.

„V roce 2013 Babiš nakoupil dluhopisy ve své bývalé firmě, která má hodnotu 1,5 miliardy korun, a protáhl je skrze díru v zákoně, která se měla brzy zavřít. Smlouva mu měla vynést 2,2 milionu dolarů (52 milionů korun) na daních tento rok,“ napsal o kauze s dluhopisy the Economist.

Týdeník tvrdí, že nakonec celá květnová vládní krize nejvíce uškodila premiéru Sobotkovi a Miloši Zemanovi. „Čím dál tím více lidé mluví o nefunkčnosti vlády, spíše než o byznysu pana Babiše. Říká o sobě, že je outsider a vyhození z vlády mu jen pomůže tento příběh prodat. A vlastnictví několika novin rozhodně také neublíží,“ dodal autor.

mhMartin Hampejs

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz