26. května 2017 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Je to bojovnice‘. Dívka, která při útoku přišla o nejlepší kamarádku, je stále v kritickém stavu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Laura MacIntyre. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laura MacIntyre. | foto: Twitter.com/ @gmpolice

MANCHESTER Laura MacIntyrová. Patnáctiletá dívka, která přišla o svou nejlepší kamarádku během pondělního manchesterského teroristického útoku, stále bojuje o svůj život s popáleninami po celém těle. S kamarádkou byly obě velmi blízko centra výbuchu. Její rodiče po ní pátrali přes dvacet hodin, než se dozvěděli, kde Laura je a co se jí stalo.

Laura a Eilidh, dvě kamarádky ze skotského ostrova Barra si neskutečně přály navštívit koncert Ariany Grande v Manchesteru. Lístky na koncert dostala mladší Eilidh jako dárek k narozeninám a za dobré známky. Společně s nimi jela i Eilidhina matka Marion. Domluvily se, že se všechny setkají po koncertu před halou. To už se jim bohužel nepodařilo.

Podle serveru Telegraph byla poslední zprávu sms, kterou od dívek dostala matka Eilidh, že právě začala poslední písnička a že budou brzy venku. Vydala se tak ke koncertní hale, ale když dorazila, viděla jak z ní hekticky vybíhají lidé. Okamžitě pak začala po dívkách pátrat. Společně s ní i celé rodiny obou dívek.

Marion začala v Manchesteru po dívkách pátrat po hotelech i nemocnicích, snažila se sehnat informace od policistů, kterým poskytla detailní popis dívek, ale i oblečení, které měly daný večer na sobě.

Mezitím matka patnáctileté Laury pověsila na Twitter příspěvek s fotkou své dcery a o rok mladší Eilidh s popiskem: „Prosím..prosím retweetujte. Hledám svou dceru a její kamarádky. Laura Macintyrová a Eilidh Macleodová.“ Podobně se pokusila přes sítě nálezt dívky i Lauřina teta.

Již během pondělí Lauřiny rodiče Nan a Michael společně s Roddym, otcem Eilidh, okamžitě odcestovali do Manchesteru, aby Marion pomohli v pátrání po zmizelých dcerách.

První informace rodičům poskytl až kandidát na poslance do skotského parlamentu a blízký přítel rodin Angus MacNeil, který se v noci na úterý dozvěděl, že jedna z dívek byla nalezena.

Rodičům sdělil, že Laura utrpěla velmi vážné popáleniny a že podle jeho informací se měly dívky nacházet nebezpečně blízko centra výbuchu. MacNeil dodal, že celý ostrov, ze kterého dívky pocházely, byl „ochromený šokem“ a všichni mysleli jen na to, co se dívkám stalo.

Těžce ozbrojení policisté u Manchester Areny.
Lidé po celém světě zapalují svíčky a nosí květiny.

„Byl to Laury první koncert,“ uvedl její otec Michael. „Původně jsem váhal, jestli bychom ji na koncert měli pustit, ale byla tak šťastná, že pojede se svou kamarádkou.“

Ve čtvrtek policie zveřejnila policie prohlášení od rodiny čtrnáctileté Eilidh.

„Naše rodina je zničená a slova nemohou vyjádřit, jak prožíváme ztrátu naší drahé Eilidh,“ uvedla rodina. V prohlášení poděkovali za podporu a zprávy, které obdrželi v těchto složitých chvílích.

Několik hodin poté policie zveřejnila i prohlášení rodiny MacIntyrů.

Bojovnice se silnou vůlí

„Laura má silnou vůli a je bojovnice,“ uvedli rodiče v prohlášení pro média. „Laura a její kamarádka Eilidh se těšily na koncert, ale ta noc skončila tragicky. Eilidh přišla o život a Laura je v kritickém stavu. Chtěli bychom poděkovat všem za podporuu včetně záchranářů za to, co udělali a jak pokračují.“

Policie v Manchesteru oznámila, že v rámci vyšetřování pondělního teroristického útoku zadržela dalšího podezřelého. Počet zatčení tím stoupl na deset. K nejnovějšímu zadržení došlo v pátek ráno ve čtvrti Moss Side, která leží v centru města.

Šéf manchesterské policie Ian Hopkins ve čtvrtek oznámil, že dosavadní zatčení ve snaze rozkrýt možnou teroristickou síť zodpovědnou za útok jsou „významná“. Předměty zabavené při raziích na několika místech jsou podle něj pro vyšetřování „velice důležité“. Hopkins potvrdil, že ve vazbě zůstává osm lidí a pokračují razie.

V pátek nad ránem policie prohledala další dva domy. Jeden z nich stojí ve čtvrti Moss Side, kde už dnes v jiné budově došlo k zadržení jedné osoby, a druhý u města St. Helens, které leží západně od Manchesteru, oznámila policie na Twitteru.

Útok pravděpodobného sebevražedného teroristy Salmana Abediho (v arabském přepisu Salmán Abádí) si vyžádal 22 obětí, včetně dětí. Motivem prý byla touha po pomstě za zabití přítele gangem výrostků, což považoval za čin motivovaný nenávistí vůči muslimům.

mhMartin Hampejs, ČTK
  • 5Diskuse