Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je to jako sud dynamitu, popsal Zaorálek palestinský tábor

Uprchlický tábor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlický tábor (ilustrační foto) | foto: Youtube.com

Betlém Jako sud s dynamitem a tikající bombu popsal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po své návštěvě palestinský uprchlický tábor Aida v Betlémě. Těsně u zdi oddělující palestinské území od Izraele tu už přes 60 let žije na 5500 utečenců.

„Problémem těchto táborů je rostoucí počet smrtelných případů a zranění a ekonomický úpadek, který je výsledkem stále rostoucích omezení, jimž Palestinci čelí,“ vysvětlil Christoph von Toggenburg z organizace OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě UNRWA. Ta v Aidě provozuje školy a zajišťuje místním obyvatelům zdravotnickou péči.

Na Západním břehu Jordánu je takových uprchlických táborů 19 a ten v Betlémě vznikl krátce po vyhlášení izraelského státu v roce 1948. Uchýlili se do něj Palestinci vysídlení z vesnic v okolí Jeruzaléma a Hebronu. V táboře Aida tak už žije třetí generace palestinských uprchlíků a podle Toggenburga je ukázkovým příkladem životních podmínek těchto lidí, kteří v drtivé většině nemají na to, aby se z něj odstěhovali.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

„V tomto táboře bývaly tři továrny, dneska tu není jediná, protože tu není přístup na trh. To samé platí pro pracovní síly. Lidé odsud nemohou dojíždět za prací, protože zhruba jen dvě procenta Palestinců mají oprávnění jezdit za prací například do nedalekého Jeruzaléma,“ popsal. Stejně neradostné vyhlídky mají podle něj i mladí lidé, kteří i když vystudují školu, mají jen malé šance získat práci.

Tuto životní frustraci mladých Palestinců v uprchlickém táboře ještě posilují podle Toggenburga nyní už prý obdenní zásahy izraelských vojáků z nedalekého pohraničního přechodu. Při pochodech táborem se pak stávají terčem kamenů házených místními dětmi a mladíky, na což vojáci odpovídají střelbou gumovými projektily nebo slznými granáty.

ČTĚTE TAKÉ:

„V roce 2011 jsme tu neměli jediného zraněného, v roce 2012 jsme měli 23 zraněných, 2013 už 215 a tento rok už jsme na 214 zraněných,“ vyčíslil Toggenburg počty obětí násilností v táboře. Podle zástupců UNRWA stejným tempem rostou v těchto zařízením i počty zabitých obyvatel a řada dětí vystavených represím ze strany izraelských sil trpí dlouhodobými traumaty.

„Znepokojuje mě to napětí, které tam je, protože i ten dnešek byl nechtěně dokladem toho, že tam je k zapálení požáru velmi blízko,“ řekl Zaorálek českým novinářům poté, co si prohlédl jednu ze škol provozovaných organizací OSN a v doprovodu místních představitelů si prošel klikaté uličky tábora. Narážel přitom na skutečnost, že se jeho návštěva málem neuskutečnila, neboť krátce před jeho příjezdem se strhla jedna z potyček mezi palestinskou mládeží a izraelskými vojáky.

Betlémská bazilika Narození Páně. UNESCO ji zařadilo na seznam ohrožených světových památek.

Betlémská bazilika Narození Páně

Podle Zaorálka panuje v táboře velmi výbušná atmosféra a z Palestinců cítil pocit ponížení a nenávisti, který dokládají i nápisy a kresby na hraniční zdi. „Bohužel to vypadá, že je to takový sud s dynamitem, který je stále znovu připravený k zapálení,“ domnívá se ministr a situaci v táboře přirovnal také k tikající bombě. Přiznal současně svou skepsi ohledně možnosti nalézt východisko z neutěšené situace místních lidí.

Ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek (vpravo) se 5. listopadu za doprovodu...

Ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek (vpravo) se 5. listopadu za doprovodu...

Kromě tábora Aida dnes v Betlémě navštívil nemocnici maltézských rytířů, která se specializuje na péči o rodičky a novorozené děti. Česká republika pro ni z rozvojové pomoci za zhruba milion korun zajistila nový ultrazvuk pro rozpoznávání kardiovaskulárních chorob. „Pomoc ze zahraničí jako teď od České republiky je pro nás velmi důležitá, abychom mohli vůbec zajistit provoz našeho zařízení,“ řekl ČTK šéf zastoupení maltézských rytířů v Palestině Justin Simpson. Podle Zaorálka je tohle typ rozvojové pomoci, který chce Česko v Palestině poskytovat i v budoucnu.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!