25. dubna 2018 11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jednoho z tvůrců novičoku v Rusku srazilo auto. Leží v nemocnici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Vojáci v ochranných oblecích v Salisbury (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci v ochranných oblecích v Salisbury (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Moskva Pozornost ruských médií ve středu upoutala autonehoda jednoho z tvůrců nervově paralytického jedu novičok Vladimira Ugleva, který byl hospitalizován po střetu s osobním autem ve městě Anapa na jihu Ruska. Uglev podle agentury Interfax neutrpěl vážnější zranění, incident byl zřejmě neúmyslný.

Uglevovo jméno se objevilo v informacích o útoku na bývalého ruského rozvědčíka Sergeje Skripala a jeho dceru v jihoanglickém Salisbury. Počátkem března byli oba otráveni jedem, podle pozdějších britských analýz nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Tyto substance se podle západních i ruských médií vyvíjely v sovětských armádních laboratořích v 70. a 80. letech minulého století.

Uglev byl členem vědeckého týmu, který na otravné látce typu novičok v sovětské éře pracoval v povolžském městě Šichany. O výrobě novičoku, označovaném v Rusku kódem A-234, vypověděli i Uglevovi kolegové Leonid Rink a Vil Mirzajanov.

Britský policista u Skripalových dveří.
Policie hlídá Skripalův dům, kde mělo dojít k prvnímu kontaktu s nervovou látkou.

Rusko jakýkoli podíl na otravě Skripalových popírá, sám Uglev v březnu v rozhovoru pro britskou stanici BBC řekl, že dokázat případnou odpovědnost Moskvy je prakticky nemožné. Nevyloučil ale, že při útoku na Skripala mohlo být použito látky, s níž on sám v sovětských laboratořích pracoval.

Informaci o autonehodě sdělila novinářům Uglevova manželka. Chemik při nehodě utrpěl otřes mozku a zranění ruky a nohy, jeho život prý není ohrožen. Sedmdesátiletý řidič vozu z místa nehody neujel a nabízel zraněnému jako kompenzaci peníze, napsal ruský investigativní server The Insider. Uglev podle něj považuje nehodu za neúmyslnou.

ČTK
  • 9Diskuse
L. Šarina Jo jo Puťkovo Rusko Zemanův vzor!! 17:24 25.4.2018
J. Kotala Nenápadné varování. Drž klapačku. 13:27 25.4.2018
Gattolino Inu, Putinovo Rusko! 12:05 25.4.2018
A. Javůrek náhoda??? :D 12:00 25.4.2018